Pro malé a střední firmy představuje IT infrastruktura palčivý problém. Málokterá z firem má kapacitu více se této oblasti věnovat a investovat do jejího rozvoje. Dáno to je jak roztříštěním trhu, kdy je často složité spravovat mnoho komponent od různých výrobců, tak nedostatkem kvalifikovaných pracovníků v oboru. Řešením by mohla být kancelář budoucnosti ukrytá v zařízení WorkPlace Hub, které může vypadat jako multifunkční tiskárna a vejde se na 1 m². Jak produkt s brněnskými kořeny funguje?
Situaci dobře ukazuje vývoj v USA a západní Evropě, kde je velmi nákladné držet si vlastního „ajťáka“ a firmy požadují jediného dodavatele s řešením, které pokryje všechny jejich potřeby. Potenciální trh pro komplexní systémy typu WorkPlace Hub se tedy rychle zvětšuje, mimo jiné i vzhledem k rychle rostoucím mzdám a vyššímu důrazu zákazníků na kvalitu poskytovaných řešení. Problémem pro mnohé firmy také začíná být dlouho diskutovaný nedostatek absolventů technických oborů.
V čem se liší vlastní IT a komplexní systém pro kanceláře?
Přechod na WorkPlace Hub vyžaduje ze strany firmy definování požadavků na firemní infrastrukturu. S tím pomáhají odborníci z Konica Minolta. Klienti přichází s potřebou pořízení nových řešení, změnou nevyhovujícího stávajícího řešení, případně mají potřebu spravovat své IT na odborné úrovni. Na úvod vzniká odborná analýza prostředí zákazníka, kterou provádí KM. Ta obsahuje řadu bodů, pokrývajících možné potřeby zákazníka a také technické parametry. Předmětem analýzy stávajícího stavu jsou mimo jiné:
- způsob evidence a správy uživatelů (typicky Active Directory, ale také třeba žádný);
- používané firemní systémy, jako je třeba ERP (až na úroveň aplikací, jejich nároků, nasazení na fyzický HW nebo virtuály);
- existující a vytvářená data, požadavky na jejich zálohování;
- síť, její rychlost, dostupné zásuvky, switche;
- plán prostorů zákazníka s požadavky na pokrytí Wi-Fi;
- typ připojení zákazníka do Internetu, rychlost;
- existence a evidence IT prostředků (HW, licence);
- … a další.
Na základě této analýzy již vznikne přesná nabídka řešení s konfigurací a licencemi na míru a potřebnými implementačními službami, jako je např. migrace stávajících systémů.
Server na míru i prostor pro navýšení výkonu
Ačkoliv je WorkPlace Hub hotové řešení, zůstal zde prostor pro změny v konfiguraci hardwaru. Serverová část WPH může být měněna ve stejném rozsahu jako jiné servery. V případech, kdy je třeba navýšit počet CPU či zvýšit operační paměť je situace jednoduchá.
Při výměně disků, kdy je potřeba provádět i přesuny dat, je proces časově náročnější, ale stále je možný. WPH bývá firmám po konzultaci doporučován v takové konfiguraci, aby konfigurací klientům vyhovoval alespoň nejbližší 3 roky bez nutnosti upgradu.
Češi stojí za softwarem pro celý svět: WorkPlace Hub vyvíjí i vývojáři z Brna
Česká republika je pro nadnárodní společnosti častým zdrojem schopných programátorů. To platí i pro Konica Minolta, pro kterou brněnské centrum představuje hlavní středisko vývoje softwarové části WPH. Tento vývoj se v současnosti zaměřuje především na samotnou platformu, která je zde vyvíjena pro globální trh. Český software tak využívají zákazníci po celém světě.
Současně je platforma navržena takovým způsobem, aby ji bylo snadné rozšiřovat o další prvky a aplikace, které mohou být vyvíjeny na regionální úrovni a to nejen Konicou Minoltou, ale také jejími partnery, developerskými firmami zabývajícími se vývojem softwaru. Zůstává zde tedy dostatek prostoru pro zapojení dalších firem do ekosystému.