Facebook má další zbraň proti fake news. Ohodnotí důvěryhodnost uživatelů nahlašujících příspěvky

Na sociální síti je možné nahlašovat jednotlivé komentáře, příspěvky i celé stránky. Nově za tuto činnost uživatelé obdrží číslo od 0 do 1, která bude vyjadřovat míru správnosti jejich nahlašování. Jde tedy o jakousi „stupnici důvěryhodnosti“.

Podle zdrojů The Washington Post Facebook na systému pracoval v průběhu roku. Funkce má specificky pomáhat v boji proti dezinformacím a fake news; je však nejasné, jak přesně bude hodnocení probíhat. To se zřejmě ani nedozvíme, neboť by tak uživatelé dostali do rukou informace o tom, jak systém překonat.

Další způsob boje proti fake news

Proč Facebook přišel s novinkou právě nyní? Stupnice důvěryhodnosti má totiž i další, konkrétní rozměr. Jednou z novinek v digitální informační válce jsou uživatelé – dost možná placení – kteří schválně nahlašují jako závadný i obsah, který je pravdivý. Jde o podobný princip jako u trollů nebo cizím státem podporovaných dezinformátorů: cílem je vnést do předložené situace zmatek a zpochybňovat realitu.

Jak rozpoznat lež na internetu a jak se dezinformacím bránit?

Pro Washington Post to dobře shrnula produktová manažerka Facebooku, zodpovědná za boj s dezinformacemi, Tessa Lyonsová: „Lidé nám někdy označí něco jako nepravdivé jen proto, že s příspěvkem nesouhlasí, nebo se přímo zaměřují na konkrétního autora.“

Obrázek: Facebook má další zbraň proti fake news. Ohodnotí důvěryhodnost uživatelů nahlašujících příspěvky

Kromě stupnice důvěryhodnosti navíc sociální síť sleduje, kteří uživatelé mají tendenci nahlašovat příspěvky a komentáře jiných autorů. Všímá si také toho, jací přispěvatelé jsou majoritou vnímáni jakožto důvěryhodní.

V současné době není jasné, pomocí jakých kritérií Facebook důvěryhodnost měří ani jakou roli bude hodnocení hrát. Nevíme také, zda se o něm hodnocený uživatel dozví, to však není pravděpodobné; z dostupných informací lze odvodit, že se jedná o interní systém. Víme alespoň, že hodnocení se nebude týkat všech uživatelů, ale pouze těch, kteří závadný obsah nahlašují. Dozvíme-li se od Facebooku dodatečné podrobnosti, do článku je přidáme.

Boj proti dezinformacím je prioritou pro všechny sociální sítě. S tím mimo jiné souvisí i boj s terorismem na internetu a údajně chystaná směrnice EU, která sociálním sítím výrazně zkomplikuje život. Stupnice důvěryhodnosti je další z řady dlouhodobých snah, jak se s fenoménem fake news vypořádat.

Obrázek: Novinky ze světa AI #6: Světový summit za dveřmi, ChatGPT vyvíjí vlastního robota a české firmy se učí využívat funkcí umělé inteligence
Novinky ze světa AI #6: Světový summit za dveřmi, ChatGPT vyvíjí vlastního robota a české firmy se učí využívat funkcí umělé inteligence
Obrázek: Vědci poprvé dokázali zachytit energii ze solární elektrárny v kosmu
Vědci poprvé dokázali zachytit energii ze solární elektrárny v kosmu
Obrázek: Koncept digitálních dvojčat pomáhá vytvářet kosmickou větev Průmyslu 4.0. Jaké výhody může přinést?
Koncept digitálních dvojčat pomáhá vytvářet kosmickou větev Průmyslu 4.0. Jaké výhody může přinést?
Obrázek: Izrael chce ulevit silnicím, plánuje přepravní flotilu dronů
Izrael chce ulevit silnicím, plánuje přepravní flotilu dronů
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu