Dezinformace podrývají demokracii, většina Čechů je pro jejich mazání

Slovenská mimovládní organizace GLOBSEC každoročně pořádá konference, které se zabývají mezinárodní politikou, bezpečností a dalšími souvisejícími tématy. V letošním roce vydává v souvislosti s válkou na Ukrajině průzkum mezi obyvateli zemí střední a východní Evropy. Toto je třetí část textu.

Dezinformace trvalou hrozbou demokracii

Podívejme na jeden z hlavních dezinformačních narativů Ruska, který se rozšířil po celém světě: Totiž že za jednostrannou invazí Ukrajiny ruským vojskem stojí „provokace Západu“. Lžím v tomto případě věří nejméně lidí v Polsku, celkem 5 %, u nás desetina respondentů. Největší podpoře se dezinformace těší na Slovensku (28 %, zároveň jen 51 % věří, že za invazi může Rusko), v Rumunsku (26 %) a Bulharsku (26 %).

Obrázek: Dezinformace podrývají demokracii, většina Čechů je pro jejich mazání

Zdroj: Pixabay

Výsledky ukazují, jak nebezpečné dezinformace jsou i přes zdánlivě očividnou skutečnost. Pro svobodný a demokratický stát je pluralita názorů nezbytně nutná, šíření nenávistných lží ale tuto svobodu naopak rozvrací. Jde o typický paradox tolerance. Omezení šíření dezinformací spolu podporou volného přístupu k informacím a vzdělání by mělo patřit mezi priority zemí nejen v EU a NATO, ale na celém světě.

Poměrně vysoká je ale podpora mazání dezinformací na sociálních sítích; o takové opatření by stála majorita respondentů ve všech zemích v průzkumu, v Česku pak 75 % oslovených. Poněkud zarážející je, že omezení dezinformací by nejvíce podpořili Maďaři, celkem 84 % respondentů.

Nebezpečný trend je vidět i ve vnímání Ukrajiny. Zatímco 83 % Poláků, 82 % Litevců a 81 % Čechů věří, že Ukrajina bojuje za demokracii v Evropě a tedy i za nás, podobný názor sdílí jen 43 % Rumunů, 44 % Maďarů a 46 % Bulharů.

Obrázek: Dezinformace podrývají demokracii, většina Čechů je pro jejich mazání

Celkem pak jen 45 % Bulharů vnímá Ukrajinu jako nezávislou zemi, pro 35 % je „loutkou Západu“ a pro 12 % by dokonce měla být součástí Ruska. Oproti tomu v Polsku vnímá Ukrajinu jako samostatnou zemi 87 % respondentů, jako loutku Západu jen 6 % a jako součást Ruska pouhá 2 %; čísla v Česku jsou obdobná jako v Polsku.

Související podpora konspiračních teorií je vysoká napříč všemi zeměmi. V Bulharsku a na Slovensku věří manipulativním narativům a konspiračním teoriím asi 54 % oslovených (nejvíc v průzkumu) a 30 % v Česku (nejméně v průzkumu). Spíše než o přímou důvěru v zavádějící informace jde o nejistotu v tom, zda jsou přijímané informace pravdivé a zda lze vůbec nějakému zdroji skutečně důvěřovat, což je jeden ze silných dlouhodobých důsledků hybridní války – nedůvěra v jakékoliv informace, nehledě na jejich pravdivost.

Nízká je i důvěra v média, jen ve 3 zemích přesahuje 50 % – překvapivě je i tady na prvním místě Česko s 58 %, poté Estonsko (52 %) a Lotyšsko (50 %). I tady jsou ale vysoká čísla nedůvěry v média, 41 % u nás, 38 % v Estonsku a 43 % v Litvě. Nejmenší důvěra v média je v Bulharsku (30 %), Polsku a Maďarsku (oba 34 %).

Obrázek: Dezinformace podrývají demokracii, většina Čechů je pro jejich mazání

Zdroj: Elijah O’Donnell

Dramatický nárůst spokojenosti s demokracií

Fascinující data, která v případě Česka nebudou souviset pouze s Ukrajinou, ale také výměnou vlády, nabízí otázky na spokojenost s fungováním demokracie v jednotlivých zemí. Zatímco v roce 2020 bylo v Česku s demokracií spokojeno asi 47 % lidí, nyní jde o 68 % respondentů – nejvyšší číslo ze všech zemí v průzkumu. Subjektivně spokojeni jsou také voliči v Estonsku (66 %), naopak nejméně demokracii věří Rumuni (23 %), Bulhaři (24 %) a Slováci (37 %). Na Slovensku a v Bulharsku spokojenost dokonce klesá, zatímco u ostatních zemí vrostla.

Obzvlášť v důvěře ve vládu v Česku poskočila, z jedné z nejnižších v regionu je jedna z nejvyšších. V roce 2020 věřilo tehdy ještě Babišově vládě 50 % oslovených a v roce 2021 už jen 32 %, u Fialovy vlády jde nyní o 63 %. Nejmenší důvěra ve vládu je opět v Rumunsku (32 %), Bulharsku (35 %) a Slovensku (30 %).

Co se týče prezidentů v zemích v průzkumu, u většiny podpora vzrostla. Výjimkou je propad popularity Zuzany Čaputové (za rok o 23 % na celkem 47 %) a stabilní výrazná neoblíbenost Miloše Zemana, která se drží na 30 %.

Obrázek: Dezinformace podrývají demokracii, většina Čechů je pro jejich mazání

Zdroj: Pixabay

Demokracii ale obecně voliči věří. Nejmenší popularitu má v Rumunsku s i tak vysokými 65 %, nejvyšší pak v Česku s 92 %. Stále výrazná je ale u některých zemí podpora „silných vůdců“, kteří se nebudou příliš zabývat tím, co chce parlament.

Nejméně je takový přístup podporován u nás (asi 29 %), nejvíce pak v Rumunsku (60 %). Překvapivě málo lidí podporuje takový přístup k vládnutí v Maďarsku, jen 34 %. Právě Viktor Orbán přitom bývá uváděn jako archetypální příklad silného evropského lídra, který si pro své potřeby přizpůsobí zákony i ústavu.

Studie GLOBSEC vyšla na základě průzkumu z března 2022, průzkum byl proveden v devíti zemích EU a NATO (Estonsku, Lotyšsku, Litvě, Polsku, Česku, Slovensku, Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku). Odpovídal reprezentativní vzorek 1 000 respondentů z každé země, celkem tedy 9 tisíc respondentů. Respondenti byli vybráni tak, aby reprezentovali zemi s ohledem na pohlaví, věk, vzdělání a bydliště. Na průzkumu se podílela marketingová agentura FOCUS.

Zdroj: GLOBSEC

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Obrázek: OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší