Proč je rychlý displej důležitý? Hraní her na Xiaomi 11 Lite 5G NE s 90Hz displejem

Mobilní zařízení už dávno neslouží jen k volání. Nahrazují fotoaparáty, hudební přehrávače, počítače i herní konzole. Proč je při mobilním hraní důležitý rychlý displej s vysokou obnovovací frekvencí?

Když sledujete obrazovku chytrého telefonu, koukáte se vlastně na rychle se střídající snímky. Obecně platí, že čím více snímků za sekundu obsah v podobě her a filmů má, tím lépe vypadá. Právě počet těchto snímků za sekundu je oním FPS (frames per second), které je u her tak často zmiňovanou zkratkou.

Obnovovací frekvence displeje (udávaná v Hz) s tímto údajem úzce souvisí. Uvádí totiž, kolikrát za sekundu dokáže obrazovka překreslit zobrazovaný obsah.

Čím rychlejší je tedy obnovovací frekvence displeje, tím méně bude docházet k rozostření pohybu. To se nejvíce projevuje při hrách a v situacích, kdy se zobrazovaný obsah rychle mění. Ukázkovým příkladem jsou závodní hry, kdy k jevu často dochází. Lidský mozek si sice dokáže pro plynulost snímky „dokreslit“, ale obraz se pak jeví rozmazaný a může více unavovat naše oči.

Obrázek: Proč je rychlý displej důležitý? Hraní her na Xiaomi 11 Lite 5G NE s 90Hz displejem

I u počítačových her platí, že si profesionální hráči nastavují co nejvíce FPS. U stříleček typu PUBG či Counter Strike to totiž znamená značnou konkurenční výhodu. Nutností je samozřejmě odpovídající hardware a monitor. O oblíbenosti mobilních her svědčí i mistrovství v mobilním hraní pořádaná napříč světem. Foto: Redakce inSmart.cz

Smartphone s rychlým displejem jako základ

Xiaomi 11 Lite 5G NE (New Edition) je telefonem střední třídy, který dostal zajímavou výbavu i pro hraní her. Smartphone s osmijádrovým procesorem Qualcomm Snapdragon 778G 5G má nejen dostatek výkonu. Zásadním je pro hráče také 6,55″ AMOLED displej s věrnými 10bitovými barvami TrueColor a rozlišením 1080 ×2400 pixelů a 90Hz obnovovací frekvencí. To je důležitá kombinace, neboť řada telefonů s rychlými displeji používá panely s horšími barvami. AMOLED má navíc skvělé podání černé barvy a dokáže být úspornější.

Obrázek: Proč je rychlý displej důležitý? Hraní her na Xiaomi 11 Lite 5G NE s 90Hz displejem

Hráči s rychlými displeji mají výhodu. Foto: Se souhlasem Xiaomi

Obnovovací frekvence má u telefonu vliv nejen na zážitek v průběhu hraní, kdy je obraz plynulejší a tím pádem na pohled ostřejší. Někteří uživatelé jsou na blikající obrazovky citlivější a právě vyšší obnovovací frekvence obrazovky telefonu jim může pomoci. Plynulejší je totiž přehrávání filmů a hraní her, ale i pohyb v menu či scrollování v prohlížeči.

V nastavení lze zvolit, zda se má mobil sám přizpůsobovat zobrazovanému obsahu, nebo má rychlost displeje držet na maximu pořád. To může mít samozřejmě vliv na výdrž baterie. Při hraní na Xiaomi 11 Lite 5G NE se telefon plynule přepíná sám a toto nastavení považujeme za ideální. Kdo chce, může jej vynutit nepřetržitě.

Tipy na nejlepší mobilní multiplayer hry: Pokud si budete chtít zahrát hry pro více hráčů, můžete hrýt přes internet, nebo i ve více lidech na obrazovce jednoho telefonu.

Aby bylo hraní plynulé a bez sekání, je důležitý ještě jeden často opomíjený parametr. Tím je obnovovací frekvence dotykové vrstvy obrazovky tzv. Touch Sampling Rate/Touch Response Rate . Mobily totiž v naprosté většině případů ovládáme právě dotykem. Dotykem zaměřujeme, uhýbáme či zatáčíme. Pro rychlé a přesné zaměření ve hrách typu PUBG, BGMI, Free Fire či Call of Duty potřebujete, aby telefon na dotyk rychle zareagoval, scénu vypočítal na CPU a GPU a následně ji zobrazil. Vše se děje v řádu milisekund.

Obrázek: Proč je rychlý displej důležitý? Hraní her na Xiaomi 11 Lite 5G NE s 90Hz displejem

Rychlá odezva je důležitá. Své o tom vědí hráči stříleček a závodních her. Foto: Redakce inSmart.cz

Hodnota bývá běžně dvojnásobkem obnovovací frekvence. Ne vždy to ale platí. Např. Xiaomi u modelu 11 Lite 5G NE zvolilo rovnou frekvenci 240 Hz.

Jak nastavit chytrý telefon pro nejlepší výsledky při hraní her?

Při hraní multiplayer her je důležitá jak rychlost zařízení, tak rychlost připojení k internetu. Pokud nemáte rychlé domácí připojení, může být řešením 5G konektivita, které se postupně rozšiřuje po ČR. Tak či onak koukejte o modelech podporujících rychlý standard Wi-Fi 6.

Některé telefony mají přímo od výrobce integrované herní funkce. Xiaomi do svých smartphonů integrovalo režim nazvaný Game Turbo. Ten se stará o to, aby hry běžely co nejlépe a zařízení v jejich průběhu zbytečně nezdržovaly další procesy. Funkce automaticky detekuje hry a umožňuje nastavit parametry telefonu tak, aby byly pro danou hru co nejlepší. U každé z her lze zvolit jiné chování.

Výkonný režim dokáže přizpůsobit nastavení systému pro maximální požitek z hraní her. Foto: Redakce inSmart.cz

Aktivujte si vyšší FPS u her, budete mít výhodu

Některé hry, jako např. populární PUBG, sice rychlé FPS podporují, ale počet snímků mají v základním nastavení omezený. Proto je nutné zavítat do nastavení hry a FPS manuálně zvýšit. Oproti hráčům s pomalejším nastavením získáte značnou výhodu. Mnoho hráčů mobilních her kupodivu o této možnosti neví.

Nastavení snímkování v PUBG. Foto: Redakce inSmart.cz

Více FPS na rychlejším displeji s rychlými reakcemi totiž znamená rychlejší zaměřování a větší šance na úspěch ve hře.

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zob

Jako vývojář mobilních 3D stříleček můžu s čistým svědomím říct že frekvence displaye vám vůbec nepomůže a sampling jen částečně.

Obrázek: Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Obrázek: Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?
Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?