Dlouhá desetiletí byly vesmírné závody doménou několika málo států, primárně USA a Ruska. To se však rychle mění.
Minulý čtvrtek byl do vesmíru prostřednictvím rakety Falcon 9 od SpaceX vyslán izraelský raketoplán Beresheet. Na Měsíci se pokusí přistát 11. dubna a pokud se mu to podaří, půjde o první soukromě financované vozítko, které na jediném přirozeném satelitu Země přistane; a navíc bude první z Izraele.
Dosud totiž na Měsíc dosedly pouze Spojené státy, Ruská Federace (Sovětský svaz) a v posledním desetiletí také Čína.1
Více o Měsíci:
- SpaceX chce zavést oblety Měsíce s posádkou
- NASA plánuje na povrch vyslat astronauty
- Na Měsíci jsou zásoby platiny a železa
Kapitalismus dobývá vesmír
Doba se ale mění, a s ní i financování. Zatímco dříve nebyl pro soukromé firmy ve vesmíru příliš prostor – snad jen z hlediska vojenských kontraktorů nebo při spolupráci na vývoji se státními společnostmi – v posledních letech se situace obrací, v nemalé míře i díky sponzorským programům NASA.
Beresheet je sice prvním z řady vyvíjených raketoplánů, který se pokusí na Měsíci přistát, ale není zdaleka ojedinělý. Vesmírný byznys se rozrůstá, a to nemusíme nutně mluvit o turistice. Už v dubnu chce s letem na Měsíc začít také ambiciózní Indie.
Beresheet vzlétá:
Co se týče soukromých firem, nejde jen o USA, přestože jich je tam největší množství. Mluvíme i třeba o Novém Zélandu, o Japonsku, Izraeli nebo jednotlivých členských státech Evropské kosmické agentury ESA.
Americká Astrobotic chce na Měsíc na zakázku dovážet nástroje a technologie pro vědce a výzkumníky, japonská Ispace zase hodlá využít suroviny Měsíce, kupříkladu různé minerály.
Ještě nedávno jsme se nostalgicky ptali: Proč už nelétáme na Měsíc? Zdá se, že se situace rychle změnila.
Jak to, že se mění tak rychle? Při zběžném pohledu to vypadá, že úspěch SpaceX, Boeingu a dalších povzbudil a postrčil i ostatní hráče v průmyslu, kteří ve vývoji zrychlují. Už se také zdaleka nemluví jen o SpaceX, o Blue Origin nebo Virgin Galactic je rovněž dost slyšet, a bude ještě více. Všechny tyto tři firmy mimochodem spojují osobnosti excentrických miliardářů: Elona Muska, Jeffa Bezose a Richarda Bransona.
Loren Grush z The Verge spekuluje, a já chci souhlasit, že v příštích letech dost možná uvidíme řadu přistání na Měsíci, ač zatím jen u automatizovaných modulů bez posádky. Aby však tato „lunární renesance“ skutečně nastala, Beresheet musí nejprve úspěšně na povrchu Měsíce přistát.
Tak tedy, hodně štěstí.
Zdroj: Verge