Jak zmizet z internetu beze stopy?

Zmizet z internetu. Když si člověk uvědomí, co vše se o něm na internetu dá dohledat a zjistit, může propadnout panice a zatoužit po odstranění veškerých stop, které kdy na nějakém webu zanechal. Lze to vůbec v dnešní době? Historii po své přítomnosti můžete co nejvíce minimalizovat, pravděpodobně ale po vás vždy nějaké drobečky na cestě zůstanou.

Vše, co na internetu v dnešní době děláte, o vás zanechá nějaké stopy. Společnosti shromažďují, ve zkratce řečeno, veškeré informace o tom, kdo jsme. To dělají nejen na základě toho, jak se na internetu chováme, ale dokážou získat informace i z toho, co jste si koupili v kamenném obchodě. Stačí použít jakoukoliv nákupní aplikaci, nakupovat s chytrým telefonem v kapse apod. Ti, kdo o vás chtějí vědět více, nemusí v dnešní době vynaložit mnoho práce a dokáží zjistit vlastně cokoliv – jaké je vaše politické vyznání, co vás trápí za zdravotní obtíže nebo jestli se budete vdávat a zda vám mohou pomoci odstranit vodní kámen z vaší toalety.

Z internetu nelze zmizet úplně. Něco o vás zde vždy zůstane, aniž byste si to uvědomovali. Může to být pouze vaše přítomnost v pozadí fotografie umístěné na facebookovém profilu některého z vašich bývalých kolegů nebo náhodných turistů ve vašem městě. Nevíte to, ale vždy někde budete.

Obrázek: Jak zmizet z internetu beze stopy?

Foto: Unsplash

Není třeba zoufat. Lze podniknout některé kroky, kterými své soukromí můžete ochránit co nejvíce. Prvním z nich může být například vymazání výsledků vyhledávání na Googlu, a to nejen z prohlížeče, ale i samotného účtu. To ale určitě nestačí. Pro co nejlepší výsledky budete muset obětovat spoustu času, být trpěliví a potenciálně i utratit nějaké ty peníze.

Vyhledávače aneb začíná to u Googlu

Když člověka napadne, že by své soukromí na internetu chtěl více chránit, většinou je jako první napadne učinit opatření na Googlu. Musíme si ale uvědomit, že vyhledávače jsou většinou jen zprostředkovatelé pro další weby. Pokud vymažete pouze výsledky vyhledávání, vaše přítomnost bude stále zaznamenaná na webu, na který odkaz z Googlu, Bingu či Seznamu vedl. Bude tedy potřeba požádat i tyto dotčené weby, aby stopy po vás odstranili.

Úplným základem je vygooglovat si sám sebe. Vytvořte si seznam stránek, kde se vyskytují informace o vás. Zaměřte se především na místa, kde jsou vaše citlivé informace, jako je vaše adresa, telefonní číslo nebo dokonce podrobnější údaje z vašich průkazů totožnosti. Je jen na vás, jaké informace vám připadají nevhodné. Nevyhledávejte pouze své jméno, ale zkuste zadat i své telefonní číslo nebo adresu.

V nedávné době společnost Google přidala na své stránky formulář, díky kterému můžete požádat o odstranění některých výsledků, které si nepřejete na internetu mít, a to i včetně fotografií, které na vás vyskočí po vyhledání vašeho jména. Nahlásit tak můžete i fotografie, na kterých je jiná osoba, třeba někdo z vaší rodiny. Můžete si zvolit i možnost odstranění citlivých informací, které by mohly být zneužity – mezi ty můžou patřit lékařské záznamy a informace o vašich financích.

Formuláře a návody pro odstranění výsledků z vyhledávání

Obrázek: Jak zmizet z internetu beze stopy?

Google je s velkým náskokem nejpoužívanější vyhledávač. Foto: Freepik

Mažte, mažte, mažte

Pokud za sebou máte tyto kosmetické úpravy, je čas posunout se na další krok. Zaměřte se na poskytovatele údajů, kterých najdete u nás i ve světě velké množství. Tyto společnosti můžete požádat o to, aby informace o vás odstranily.

Stejně jako u Google, ani odstranění dat u zprostředkovatelů dat neznamená, že na konkrétních webech již nejsou vaše informace uloženy. Mohly je získat i z aplikací, které si do telefonu nainstalujete nebo z produktů, na které se díváte při nakupování přes internet. Toto vaše chování je potom využíváno i pro cílenou reklamu, která na vás může skákat dlouho na každé otevřené stránce, včetně sociálních sítí. Četli jste si někdy, co vše povolujete, když dáváte „Povolit všechny cookies“? Ale kdo by řekl „Ne“ na sušenku…

Přemýšlejte o tom, co dáváte na internet

Než něco vložíte na internet, zamyslete se, zda jste si opravdu jisti, že je to nezbytné.

Pro omezení vkládaných informací můžete využít nastavení na ochranu osobních údajů pro aplikace, které využíváte nejčastěji, a to včetně vašeho chytrého telefonu nebo internetového bankovnictví i sociálních sítí.

Pokud přidáváte nějaké příspěvky na sociální sítě, několikrát zkontrolujte, co vkládáte a ujistěte se, že máte správně nastavené „soukromí. Nezapomeňte, že se počítají i veškeré komentáře, které zanecháte. Vždy se zamyslete i na odběrem newsletterů, registraci na webu pro snadnější nakupování nebo vyplňování různých anket.

Obrázek: Jak zmizet z internetu beze stopy?

Aplikací, které sbírají citlivá data, je řada. A je těžké se jim vyhnout. Foto: Freepik

Začněte také používat internetový prohlížeč, který se soustředí na ochranu osobních údajů a zkuste najít nastavení, které zabrání sledování napříč stránkami. Nepřihlašujte se ani k různým průzkumům, které by mohly také shromažďovat (citlivé) informace o vaší osobě. Nezapomeňte odstranit ze všech vašich zařízení nepoužívané aplikace nebo aplikace, u kterých si nejste zcela jisti jejich zabezpečením.

Inspirace v Kalifornii

V roce 2020 v Kalifornii vstoupit v platnost zákon o ochraně soukromí spotřebitelů (California Consumer Privacy Act – CCPA), který obyvatelům tohoto státu poskytuje více možností, jak chránit a odstraňovat svá data. Tento zákon říká, že společnosti jsou povinny na žádost dotyčné osoby, po potvrzení jejich totožnosti, odstranit údaje, o které požádají. Některé společnosti to umožňují osobám po celém území Spojených států, jiné toto umožňují pouze v Kalifornii.

Nechte se vymazat: Použijte služby třetích stran

Pokud jste to nevěděli již před tím, než jste se pustili do prozkoumávání možností v tomto článku, teď už asi tušíte, kolik práce a starostí dá odstranit veškeré (ne)žádoucí informace z internetu. Můžete ale využít také služeb třetích stran typu Norton LifeLock, PrivacyBee a řadu dalších, které toto za poplatek udělají za vás.

A pokud si nejste jisti, jestli by pro vás mělo význam vymazat se z internetového světa, zkuste si teď vyhledat sami sebe na Googlu. Třeba budete překvapeni, co všechno o vás velký bratr ví.

Zdroje: 1, 2, 3

Obrázek: Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Obrázek: Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem