Po USA je Čína druhou zemí, kde se prodejci pokouší o zavedení kamenných obchodů, kde si standardně vyberete zboží a zaplatíte jej, avšak bez nutnosti interakce s prodavačem.
Zda je to dobře nebo špatně, to musí každý posoudit sám; každopádně jde o dobrou ukázku směru, kterým se budou technologické inovace v obchodech vyvíjet. V Evropě to zřejmě ještě pár let potrvá, Čína a USA jsou tradičně napřed.
Ještě před Lenovem postavily obchod bez prodavače také Alibaba, Sam’s Club (Walmart), JD a Amazon. Prozatím bude Lenovo prodávat jen potraviny, vše je v testovacím provozu.
Pro vstup do obchodu v Pekingu musí zákazníci zamávat na tablet s kamerou – to ověří, že skutečně chtějí vstoupit a díky rozpoznávání obličeje také určí jejich identitu. Pak již může zákazník dovnitř, vybrat si zboží a odejít, bez fyzického zaplacení; peníze se strhnou přímo z jeho účtu pro mobilní platby.
Robotizace změní trh práce, zaměstnání budou jiná
Velmi podobný systém využívá Amazon Go.
Přestože Lenovo je především výrobce hardwaru a poskytovatel IT služeb, čínský obchůdek (Lecoo) prodává jídlo. V Číně jde zřejmě o trend, obchod Alibaby – Hema – se rovněž specializuje na jídlo, obdobně jinak e-commerce společnost JD.
V Číně je poměrně snadné podobné novinky zavést. Uživatele zde technologie fascinují a velká část populace používá aplikace pro mobilní platby typu WeChat nebo Alipay.
Podle Lenova je obchod „pilotním programem“, což dává naprostý smysl. Kromě vyzkoušení potenciálu nového principu interakce se zákazníky chce firma také zlepšit svou technologii rozpoznávání obličeje. Přidat by společnost chtěla také funkce typu dodávek přímo do dobu nebo chytrého kávovaru, poznamenává The Verge.
Koncepty typu obchodu bez prodavače mimo jiné ukazují na budoucnost, před kterou varují někteří technologičtí novináři: že inovace seberou mnoho pracovních pozic.
To je sice pravda, avšak stále bude muset někdo do obchodu dodávat zboží, někdo bude muset sedět na zákaznické podpoře, někdo se bude muset starat o údržbu vybavení. A to zdaleka nebudou jen roboti nebo umělá inteligence. Práce bude, jen se změní. Ovlivní poštu, fastfoody i novináře a přijde už v několika letech i na trh ČR. Změnám se nevyhne ani justice.
Zdroj: Lenovo