O víkendu proběhne Maker Faire Prague: Dorazí i legendární kutil Dale Dougherty

Přední americký inovátor a zakladatel světového makerského hnutí Dale Dougherty vystoupí v sobotu ve 12:30 na hlavním festivalovém pódiu. Pražský Maker Faire se koná už tento víkend v Křižíkových pavilonech Výstaviště Praha.

Na poslední chvíli se k účasti na festivalu Maker Faire Prague přihlásil vzácný host nazývaný „kmotr“ světového hnutí makerů – Dale Dougherty. Dale je ředitelem společnosti Make: Community, která vydává časopis Make: a koordinuje festivaly Maker Faire ve světě. V roce 2005 Dale poprvé v časopise Make: použil termín „makeři“ k označení kutilů nové generace, kteří si užívají „rukodělnou“ práci a zábavu. V roce 2006 pak uspořádal první festival Maker Faire v oblasti San Francisco Bay a setkání pod tímto jménem se dnes konají víc než na 200 míst ve 40 zemích víc než s 1,5 milionem účastníků ročně. A do této rodiny patří i pražský Maker Faire.

Speciální vystoupení Dale Doughertyho v sobotu ve 12:30

Maker Faire Prague letos nabídne víc než 130 expozic makerů, dvě desítky přednášek a spoustu workshopů. Dale Dougherty se představí na hlavním festivalovém pódiu v sobotu ve 12:30 formou rozhovoru s organizátorem festivalu Ondřejem Kašpárkem. „Těším se, že se s námi Dale podělí o svoje bohaté zážitky nejen ze začátků světového maker movementu, z obřích akcí Maker Faire v USA, které hostily statisíce lidí, ale možná i z transformace, kterou v nedávné době prošla společnost Make: a s ní celá světová komunita,“ říká Ondřej Kašpárek.

Obrázek: O víkendu proběhne Maker Faire Prague: Dorazí i legendární kutil Dale Dougherty

Průša přiveze další obří atrakce

K programu víkendového Maker Faire významně přispěje i jeho generální partner Prusa Research: „Mám radost, že na Maker Faire Prague přivezeme dvě senzační instalace. Obě dvě pocházejí z Nizozemí. Tou první je Steambike neboli motorka na páru. V tomto projektu silně rezonuje téma ekologie, instalace člověka donutí přemýšlet, jak se sami pohybujeme, co všechno vyhazujeme a kolik toho denně znečistíme,“ říká Josef Průša, zakladatel Prusa Research, a dodává: „Druhou instalaci jsem viděl na jednom evropském Maker Faire a moc se mi líbila. Velkoformátový objekt silně připomíná hodiny, ale čas neukazuje. Návštěvníky čeká téměř čtyři metry vysoký mechanismus s nespočtem pohyblivých částí, které udržuje v chodu bláznivý vynálezce.“ Velkou událostí v režii Prusa Research bude kromě toho představení nových 3D tiskáren Original Prusa MK4 a Original Prusa XL.

Obrázek: O víkendu proběhne Maker Faire Prague: Dorazí i legendární kutil Dale Dougherty

Programy pro začínající podnikatele, učitele i děti

Pořadatelé připravují víc než deset workshopových programů a navíc nespočet interaktivních expozic.

  • Eva Nečasová vezme při workshopu AI (nejen) pro učitele zájemce do světa umělé inteligence.
  • Prototypová dílna PrusaLab pořádá akcelerační workshop. Ten nabídne tvůrcům a podnikatelům jedinečnou příležitost, aby s pomocí mentorů rozvinuli své inovativní projekty a získali důležité znalosti k svému úspěšnému rozvoji.
  • Nadšeným makerům bude ve spolupráci s PBC Way určený speciální workshop, při němž si osvojí, jak funguje makerská vizitka (maker badge). Programovatelnou základní desku maker badge lze objednat na Maker Marketu.
  • Společnost The LEGO Group připravila aktivity s tématikou Záhady hry. Spojí a zaujme tak všechny generace, od dětí přes školáky a studenty až po dospělé. Zóna plná záhad nabídne kromě her také stavění a návštěvníci objeví netradiční využití kostiček LEGO®. Za pomoci kostiček z řady LEGO® DOTS se budou psát tajné zprávy a návštěvníkům pod rukama ožijí optické iluze, které se vzpírají fyzikálním zákonům. Kreativní výzva Postavte si spektrometr doslova osvětlí, jak funguje duha, a tedy i zákonitosti světla.
  • Škoda Auto přiveze na festival kamion Škoda EDU.LAB, mobilní edukativní laboratoř, která zábavnou formou seznamuje žáky základních a středních škol s nejnovějšími technologiemi, jako jsou umělá inteligence, robotika, termovize, 3D tisk nebo virtuální realita v automobilovém průmyslu,
  • pokročilí hackeři určitě rádi navštíví stánek ST Microelectronics, kde najdou roboty, mikrokontroléry, technologie bezdrátového nabíjení a bezdrátové komunikace, MEMS senzory a především populární vývojové kity STM32 Nucleo.

Víkendová akce na Výstavišti pro celou rodinu

„Nadcházející Maker Faire se opět vrací na Výstaviště, konkrétně do Křižíkových pavilonů, a já věřím, že naváže na předchozí ročníky dalším​ velkým úspěchem. Zároveň mě těší, že je Výstaviště Praha spolupořadatelem této akce, která svou náplní skvěle zapadá i do naší vlastní koncepce programové tvorby. Protože právě tou chceme široké veřejnosti všech věkových kategorií přinášet rozmanitou zábavu po celý rok,“ komentuje akci Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha a.s.

Obrázek: O víkendu proběhne Maker Faire Prague: Dorazí i legendární kutil Dale Dougherty

Maker Faire Prague je otevřený veřejnosti všech věkových kategorií. Kromě nabitého programu myslí organizátoři také na možnosti občerstvení. Připravena bude spousta stánků s jídlem a pitím, a na akci tak můžou i rodiny s dětmi bezstarostně strávit celý den (či dva).

Vstupenky jsou v prodeji za výhodnou předprodejní cenu. Každý lístek zakoupený v předprodeji se zařazuje do soutěže o 3D tiskárnu Prusa MINI+. Výherce vylosují pořadatelé přímo na Maker Faire Prague. Cena vstupenek na místě je vyšší.

Obrázek: Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?