Našel se enzym požírající plasty, objeven byl náhodou

Ačkoliv samotné odhalení ještě není žádným řešením světového znečištění, určitou naději představuje: rozkládání plastovho odpadu obzvláště v oceánech je velkou výzvou tohoto století.

Obrázek: Našel se enzym požírající plasty, objeven byl náhodou

Zdroj: National academy of sciences, USA

Miliony tun plastu v oceánech představují pro životní prostředí problém i z hlediska rybolovu, oceánské biodiverzity a podobně.

„Syntetické polymery jsou v moderním světě všudypřítomné, ale představují celosvětový environmentální problém,“ píše profesor John McGeehan. V abstraktu studie nazývá nový enzym „PETas“.

Objev enzymu by jednoho dne mohl posloužit při vývoji řešení, které by dokázalo zpracovat miliony tun plastového odpadu, nejčastěji typu PET (polyethylentereftalát; zkuste si to říct nahlas). Ten se v přírodě rozkládá stovky let.

Výzkum byl veden týmem vědců z Porthsmouthské univerzity a americkou Národní laboratoří obnovitelné energie (NREL). Výsledky zveřejnila Národní akademie věd USA.

Obrázek: Našel se enzym požírající plasty, objeven byl náhodou

Šťastnou náhodou se podařilo enzym ještě vylepšit

Nejen plasty pojídající enzym objevili vědci náhodou; už před mnoha lety se obdobným způsobem na světo světa dostal penicilin, který se vyvinul v petriho misce původně určené k likvidaci.

Krystalickou strukturu enzymu zkoumal prof. McGeehan z Porthsmouthské univerzity se svým týmem a Gregg Beckham z NREL; jejích cílem bylo pochopit, jakým způsobem funguje a jak by se případně dal využít.

Během studie se vědcům podařilo – vlastně omylem – enzym ještě vylepšil. Jeho zmutovaná forma je v pojídání plastů ještě efektivnější.

Výzkumníc dále pokračují ve zkoumání enzymu, především pro účely uplatnění v průmyslu a výrazně rychlejšímu rozkládání plastového odpadu.

Enzym samotný se vyvinul v přírodě, objeven byl dle zdrojů National Geographic v Japonsku. Ačkoliv i samotné odhalení enzymu bylo vlastně jen šťastnou náhodou, jeho vylepšení bylo podobně nečekané.

Prostor je i pro další vylepšování samotného enzymu, aby plasty rozkládal lépe a rychleji. Degradovat totiž enzym zvládne i PEF, biologickou alternativu PET lahví, které mnozí považují např. Za vhodnou náhradu za skleněné pivní lahve.

Objev je zajímavý i z jiného důvodu: plasty jsou poměrně novým vynálezem, masově se v přírodě vyskytují přibližně padesát let. Přírodní enzym se tak vyvinul obrovsky rychle..

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Obrázek: OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší