Podvodníci jsou v okrádání lidí čím dál lepší: Už se naučili česky a vytváří pěkné kopie webů

Máte zájem o příspěvek na bydlení a energie? Vlna podvodných SMS se už několik měsíců snaží vydávat za MPSV. Odkazuje však na podvodné stránky, které vás připraví o peníze na účtu. Jak nenaletět?

Na první pohled nenápadná SMS chodí lidem z celé České republiky. Scénář je vždy podobný. Přijde vám SMS, která vás se správným oslovením upozorňuje na to, že máte nárok na získání příspěvků na bydlení či energie. Následuje proklik na webové stránky s podivnou adresou, která se snaží navodit dojem, že jde o oficiální stránky instituce typu MPSV. Webová prezentace bývá zdařilou kopií oficiálních stránek. Ačkoliv stále není perfektní, zlepšil se i jazyk. Právě chyby v textu bývaly dříve jedním z vodítek, jak šlo snadno poznat podvod. Podvodníci stále často používají internetových překladačů, které se v posledním roce významně zlepšily.

Píše vám MPSV? Věřte, že nepíše

V poslední době se objevuje stále více internetových podvodů, které využívají různých triků, aby získaly citlivé informace od uživatelů. Jedním z takových podvodů je falešná SMS z náhodného čísla, která se vydává za Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) a nabízí získání příspěvků na bydlení a energie.

Tento podvod je velmi nebezpečný, protože se snaží vylákat citlivé údaje od lidí, jako jsou jméno, adresa, datum narození a dokonce i bankovní údaje. Pokud uživatelé naletí a zadají do stránky své citlivé údaje, mohou se stát obětí krádeže identity, ztráty peněz na svých účtech nebo jiných zločinů souvisejících s podvodem. Pokud dostanete podezřelou SMS z neznámého čísla, měli byste být opatrní.

Obrázek: Podvodníci jsou v okrádání lidí čím dál lepší: Už se naučili česky a vytváří pěkné kopie webů

Zpráva cílí na konkrétního uživatele a nechybí osobní oslovení. Foto: Lukáš Voříšek, inSmart.cz

 

 

Jak se chránit před internetovými podvody?

  1. Nikdy neklikejte na odkazy z neznámých zdrojů. Pokud dostanete SMS s odkazem, neklikejte na něj. Místo toho zjistěte více informací o tom, kdo je odesílatel, a zda je to skutečně důvěryhodný zdroj. Stačí použít internetový vyhledávač.
  2. Podívejte se na adresu odkazu. Podvodníci se často snaží napodobit oficiální stránky, aby uživatele přesvědčili, že odkaz vede na legitimní webovou stránku. Pokud si nejste jisti, zda je adresa v pořádku, vyhledejte prostřednictvím vyhledávače oficiální webovou stránku instituce a porovnejte adresy.
  3. Mějte všechny své aplikace a antivirový software aktuální. Mnoho internetových podvodů využívá zranitelností v software a aplikacích, aby se dostali k vašim citlivým informacím. Ujistěte se, že máte všechny své aplikace a software aktuální, aby se minimalizovala pravděpodobnost útoků.
  4. Používejte silná hesla a dvoufázové ověřování. Pokud používáte slabá hesla nebo je používáte vícekrát, může to podvodníkům usnadnit získání přístupu k vašim citlivým informacím. Proto je důležité používat silná hesla a ideálně je nepoužívat vícekrát.

Podvodníci se často snaží navodit dojem, že pokud nezareagujete ihned, můžete o příspěvek přijít. Nátlak je jednou z metod, jak se podvodníci snaží uspět např. při podvodech na internetových bazarech, jako je např. Vinted. V každé situaci byste měli zůstat v klidu a nedělat unáhlená rozhodnutí.

Obrázek: Podvodníci jsou v okrádání lidí čím dál lepší: Už se naučili česky a vytváří pěkné kopie webů

Čísla karet i přístupy do bankovnictví. Podvodníci jdou zpravidla po penězích. Foto: Pixabay

Pokud své údaje do stránek zadáte, měli byste obratem kontaktovat svou banku a incident nahlásit. Platí to i v případě, kdy údaje do stránky zadáte a neodešlete. Podvodníci totiž do svých falešných stránek umisťují script, který automaticky ukládá rozepsané údaje.

Zdroj: ESET, redakce inSmart.cz

Obrázek: Opisování čísel z platebních karet skončí do roku 2030: Mastercard věří v tokenizaci
Opisování čísel z platebních karet skončí do roku 2030: Mastercard věří v tokenizaci
Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte