Podvodníci jsou v okrádání lidí čím dál lepší: Už se naučili česky a vytváří pěkné kopie webů

Máte zájem o příspěvek na bydlení a energie? Vlna podvodných SMS se už několik měsíců snaží vydávat za MPSV. Odkazuje však na podvodné stránky, které vás připraví o peníze na účtu. Jak nenaletět?

Na první pohled nenápadná SMS chodí lidem z celé České republiky. Scénář je vždy podobný. Přijde vám SMS, která vás se správným oslovením upozorňuje na to, že máte nárok na získání příspěvků na bydlení či energie. Následuje proklik na webové stránky s podivnou adresou, která se snaží navodit dojem, že jde o oficiální stránky instituce typu MPSV. Webová prezentace bývá zdařilou kopií oficiálních stránek. Ačkoliv stále není perfektní, zlepšil se i jazyk. Právě chyby v textu bývaly dříve jedním z vodítek, jak šlo snadno poznat podvod. Podvodníci stále často používají internetových překladačů, které se v posledním roce významně zlepšily.

Píše vám MPSV? Věřte, že nepíše

V poslední době se objevuje stále více internetových podvodů, které využívají různých triků, aby získaly citlivé informace od uživatelů. Jedním z takových podvodů je falešná SMS z náhodného čísla, která se vydává za Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) a nabízí získání příspěvků na bydlení a energie.

Tento podvod je velmi nebezpečný, protože se snaží vylákat citlivé údaje od lidí, jako jsou jméno, adresa, datum narození a dokonce i bankovní údaje. Pokud uživatelé naletí a zadají do stránky své citlivé údaje, mohou se stát obětí krádeže identity, ztráty peněz na svých účtech nebo jiných zločinů souvisejících s podvodem. Pokud dostanete podezřelou SMS z neznámého čísla, měli byste být opatrní.

Obrázek: Podvodníci jsou v okrádání lidí čím dál lepší: Už se naučili česky a vytváří pěkné kopie webů

Zpráva cílí na konkrétního uživatele a nechybí osobní oslovení. Foto: Lukáš Voříšek, inSmart.cz

 

 

Jak se chránit před internetovými podvody?

  1. Nikdy neklikejte na odkazy z neznámých zdrojů. Pokud dostanete SMS s odkazem, neklikejte na něj. Místo toho zjistěte více informací o tom, kdo je odesílatel, a zda je to skutečně důvěryhodný zdroj. Stačí použít internetový vyhledávač.
  2. Podívejte se na adresu odkazu. Podvodníci se často snaží napodobit oficiální stránky, aby uživatele přesvědčili, že odkaz vede na legitimní webovou stránku. Pokud si nejste jisti, zda je adresa v pořádku, vyhledejte prostřednictvím vyhledávače oficiální webovou stránku instituce a porovnejte adresy.
  3. Mějte všechny své aplikace a antivirový software aktuální. Mnoho internetových podvodů využívá zranitelností v software a aplikacích, aby se dostali k vašim citlivým informacím. Ujistěte se, že máte všechny své aplikace a software aktuální, aby se minimalizovala pravděpodobnost útoků.
  4. Používejte silná hesla a dvoufázové ověřování. Pokud používáte slabá hesla nebo je používáte vícekrát, může to podvodníkům usnadnit získání přístupu k vašim citlivým informacím. Proto je důležité používat silná hesla a ideálně je nepoužívat vícekrát.

Podvodníci se často snaží navodit dojem, že pokud nezareagujete ihned, můžete o příspěvek přijít. Nátlak je jednou z metod, jak se podvodníci snaží uspět např. při podvodech na internetových bazarech, jako je např. Vinted. V každé situaci byste měli zůstat v klidu a nedělat unáhlená rozhodnutí.

Obrázek: Podvodníci jsou v okrádání lidí čím dál lepší: Už se naučili česky a vytváří pěkné kopie webů

Čísla karet i přístupy do bankovnictví. Podvodníci jdou zpravidla po penězích. Foto: Pixabay

Pokud své údaje do stránek zadáte, měli byste obratem kontaktovat svou banku a incident nahlásit. Platí to i v případě, kdy údaje do stránky zadáte a neodešlete. Podvodníci totiž do svých falešných stránek umisťují script, který automaticky ukládá rozepsané údaje.

Zdroj: ESET, redakce inSmart.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Je to malý krok pro člověka a velký skok pro lidstvo... Motorola slaví 95. výročí
Je to malý krok pro člověka a velký skok pro lidstvo… Motorola slaví 95. výročí
Obrázek: Když spadne server. ČMIS ilustruje důležitost recyklace starého hardwaru
Když spadne server. ČMIS ilustruje důležitost recyklace starého hardwaru
Obrázek: Technologie české firmy pomáhá lékařům v boji s nemocničními infekcemi
Technologie české firmy pomáhá lékařům v boji s nemocničními infekcemi
Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch GT 4 41mm. Chytrý šperk pro ženy
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch GT 4 41mm. Chytrý šperk pro ženy
Obrázek: Elektromobily v srdci Prahy: Kde nejvýhodněji nabíjet při návštěvě centra?
Elektromobily v srdci Prahy: Kde nejvýhodněji nabíjet při návštěvě centra?
Obrázek: O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
Obrázek: Hledání práce na internetu: Jak najít dobrou práci
Hledání práce na internetu: Jak najít dobrou práci
Obrázek: Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?
Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?