Mohou být v Proxima Centauri obyvatelné planety? Možná, ale počkejme na nové technologie

Proxima Centauri je naše nejbližší „hvězdná sousedka“ – tato sluneční soustava s hvězdou typu M (červený trpaslík) se nachází jen asi 4,24 světelných let daleko od Země.

Ačkoli červení trpaslíci nebývají považování za vhodné kandidáty, kde hledat potenciální obyvatelné planety – jejich obyvatelná zóna je hvězdě blíže než u hvězd typu našeho slunce, a není ani jisté, že mohou na takových planetách vzniknout podmínky pro život – Proxima Centauri v roce 2016 astronomy překvapila.

Obrázek: Mohou být v Proxima Centauri obyvatelné planety? Možná, ale počkejme na nové technologie

Umělecká představa exoplanety s měsíci u červeného trpaslíka. Zdroj: D. Aguilar / Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics

Zjistili totiž, že se v očekávané obyvatelné zóně červeného trpaslíka se nachází planeta, která je alespoň vzdáleně Zemi podobná. O exoplanetě prozatím katalogované jako Proxima-b toho ale víme jen málo: Neznáme, zda a jakou má atmosféru, což je pro posouzení potenciální obyvatelnosti kritické.

Proč nepoznáme atmosféru?

A bohužel není pravděpodobné, že se to v nejbližší době dozvíme. Jak upřesňuje studie vedená astrofyziky z Chicagské univerzity ve spolupráci s NASA, Proxima-b byla detekována pomocí Dopplerovy spektroskopie (měření radiálních rychlostí) 3,6metrovým ESO dalekohledem observatoře La Silla.

Obrázek: Mohou být v Proxima Centauri obyvatelné planety? Možná, ale počkejme na nové technologie

Ilustrace červeného trpaslíka. Zdroj: NASA-GSFC/S. Wiessinger

Tato metoda využívá rotace planet kolem hvězd, při které lze zjistit kupříkladu působení gravitace a spočítat tak hmotnost exoplanety. Ta se v případě Proximy-b pohybuje mezi 1,24 násobkem Země a více než dvojnásobkem zemské hmotnosti.

V roce 2020 existenci exoplanety opět potvrdil dalekohled, tentokrát Very Large Telescope a jeho nástroj s chytlavou zkratkou ESPRESSO (Echelle SPectrograph for Rocky Exoplanet and Stable Spectroscopic Observations).

Obrázek: Mohou být v Proxima Centauri obyvatelné planety? Možná, ale počkejme na nové technologie

Obyvatelná zóna dle současných odhadů – a i „neoptimistická“ část je příliš optimistická, zdá se. Zdroj: Chester Harman (CC BY-SA 4.0)

Většina známých exoplanet je detekována takzvanou tranzitní metodou (detekovatelný úbytek světla z hvězdy vlivem planety, která kolem ní obíhá); ta ale není u červených trpaslíků příliš efektivní, neboť zkrátka nejsou dostatečně zářiví. I proto astronomové využili Dopplerovy spektroskopie.

Problematické konkrétně u Proxima Centauri je také to, že hvězda je poměrně aktivní s častými solárními erupcemi, což ještě ztěžuje detekci tranzitní metodou. A protože atmosféra se nejlépe určuje právě při tranzitivní detekci, budeme si muset na posouzení obyvatelnosti Proximy-b počkat.

Obrázek: Mohou být v Proxima Centauri obyvatelné planety? Možná, ale počkejme na nové technologie

Zdroj: ESA, NASA, S. Beckwith (STScI) and the HUDF Team, Northrop Grumman Aerospace Systems / STScI / ATG medialab

Mise k sousední hvězdě? Spíš ne

Pomoci by mohla buď mise na Proxima Centauri (zatím nepravděpodobná, je to na poměry člověka obrovská vzdálenost a není ani jasné, jak by se dala přesně technologicky provést), anebo příští generace dalekohledů, jež by umožnily přímé pozorování. Pomoci by mohl dlouho odkládaný Vesmírný dalekohled Jamese Webba, na nějž se všichni těšíme.

Uvidíme. Naděje na obyvatelnost Proximy-b si zbytečně nedělejme, je to opravdu mizivá šance, ale na další vývoj v oblasti objevování kosmu se těšme.

Zdroj: via Universe Today, ArXiv

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Vyznáte se v USB? Nová označení mají vše zjednodušit
Vyznáte se v USB? Nová označení mají vše zjednodušit
Obrázek: Amazon představil první čtečku Kindle se stylusem a budík mapující spánek
Amazon představil první čtečku Kindle se stylusem a budík mapující spánek
Obrázek: Hledáte výkonný notebook pro kreativní vyžití? Řada Studio je špičkou v oboru
Hledáte výkonný notebook pro kreativní vyžití? Řada Studio je špičkou v oboru
Obrázek: Jak na škody způsobené umělou inteligencí? EU upraví legislativu
Jak na škody způsobené umělou inteligencí? EU upraví legislativu
Obrázek: Co je to spyware a jak se proti němu bránit?
Co je to spyware a jak se proti němu bránit?
Obrázek: BeReal: Jak funguje sociální síť bez přetvářky?
BeReal: Jak funguje sociální síť bez přetvářky?
Obrázek: Přečtěte si příchozí zprávu, aniž by to kdokoliv věděl
Přečtěte si příchozí zprávu, aniž by to kdokoliv věděl
Obrázek: Jak zmizet z internetu beze stopy?
Jak zmizet z internetu beze stopy?