Preferujete kancelář? Jak na práci z domova, i když ji nechcete

Ne všichni mají ideální prostory k práci mimo kancelář; i to se ale dá vyřešit. Poradíme vám vyzkoušené tipy, jak na práci z domova a si ji co nejvíce usnadnit.

S tím, jak se svět rychle přesunul směrem k hybridní práci vlivem pandemie Covidu, si celá řada zaměstnanců musela zvyknout na občasnou nebo pravidelnou práci z domova. To, jak z domova pracovat efektivně a čeho se vyvarovat, už jsme probrali dřív.

Jenže ne všichni mají k práci z domova ideální podmínky. Různé kavárny se mohou rychle prodražit, klid v nich není a problematické bývá i zabezpečení kvůli veřejným Wi-Fi sítím.

Obrázek: Preferujete kancelář? Jak na práci z domova, i když ji nechcete

I takhle může vypadat domácí kancelář, byť pro většinu bude takto velká místnost vyhrazená čistě pro digitální práci poněkud nedosažitelná. Zdroj: Pixabay

Není vše zlato co se třpytí

A doma? Křičící děti (nebo manžel/ka), štěkající pes, nepohodlí, neschopnost se dostat do pracovního nálady, permanentní rozptylování, domácí práce, a tak vůbec; zkrátka, ne každému se z domova pracuje dobře.

Vzdálené práci se lze na mnoha pracovních pozicích vyvarovat (na některých ani není možná, dělník těžko postaví dům z domova), ale obzvláště u dříve typicky „kancelářských“ povolání jsou alespoň jeden nebo dva dny v týdnu opracované z domova již často nevyhnutelné.

Obrázek: Preferujete kancelář? Jak na práci z domova, i když ji nechcete

Všelijaké mítinky jsou také z domova složitější, na druhou stranu, trochu snížit jejich počet části firem opravdu prospělo. Zdroj: Pixabay

Pokud tedy musíte pracovat od počítače doma, kde na to nemáte ideální podmínky, nezoufejte – přinášíme několik (námi dlouhodobě ověřených) tipů, jak si s problémy poradit. Tipy jsou určeny především pro tradiční osmihodinovou pracovní dobu u běžně zaměstnaných pracovníků – někteří živnostníci a freelanceři pracují přeci jenom poněkud odlišným způsobem.

Problém: Hlučné prostředí

Řešení: Výtečná sluchátka

Jedním z nejčastějších a zároveň největších problémů práce z domova bývá hluk. Pračka, myčka, trouba, televize, děti, pes, ale i třeba sousedé a bůh ví co ještě. Spolubydlení není tichá záležitost, a typ hluku bývá jiný než v práci, kde nejčastěji vyrušují telefonující kolegové či kávovar.

Pokud hluk nedokážete vytěsnit (já třeba ne) a potřebujete se na práci pořádně soustředit, velmi efektivním řešením mohou být kvalitní uzavřená sluchátka. Na dnešním trhu je k dispozici řada velmi kvalitních sluchátek, která jsou nejen pohodlná a kvalitní, ale také spolehlivě zajistí ticho a klid. Ve spojení s puštěnou hudbou, audioknihou nebo jakoukoliv pracovní záležitostí lze zajistit kompletní a ničím nerušené soustředění i v opravdu hlučné domácnosti.

Obrázek: Preferujete kancelář? Jak na práci z domova, i když ji nechcete

Relativně skromné pracoviště, i když jen jeden monitor a ještě k tomu Apple není na mnohé práce ideální. Zdroj: Pixabay

Ačkoli výběr sluchátek by byl na samostatný článek, několik doporučení máme: Velurové náušníky jsou pohodlnější a příjemnější než koženkové, pro dlouhé nošení je lze jednoznačně doporučit, ucho se v nich tolik nepotí a většinu lidí tolik netlačí. Zvažte, zda nebude lepší varianta bez kabelu: Připlatíte si a kvalita zvuku bude o maličko horší, nicméně za zvýšení pohodlí to může být přijatelná oběť.

Problém: Rozptylující rodina/domácí práce/vaření a podobně

Řešení: Psychicky (a reálně) se nalaďte na režim „v práci“

Tady jde primárně o vhodný myšlenkový postup. Obzvláště pro pracující s dětmi je to samozřejmě velmi obtížné, ale o to důležitější je členům rodiny vysvětlit, že jste nyní v práci a té se musíte pečlivě věnovat. Je jedno, jestli jste v kanceláři nebo doma, vaše okolí musí respektovat, že se momentálně věnujete své práci. Otevřená komunikace je zcela klíčová.

Obrázek: Preferujete kancelář? Jak na práci z domova, i když ji nechcete

Čisté a jednoduché, ale hrozná opora zad (to je také velmi důležitý prvek) a tři až čtyři monitory by na onom stole prospěly. Zdroj: Pixabay

Čas na to uvařit a uklidit obvykle mít budete před koncem pracovní doby jen těžko, a nikdo vám to nemůže mít za zlé. Příliš častá rozptýlení nejsou vhodná; je něco jiného dát si oběd, uvařit kávu a chvíli projít sociální sítě – konec konců, i v kanceláři máte čas vyhrazený na přestávku a jídlo. V práci byste ale neuklízeli kancelář ani nevařili tříchodovou večeři, a to samé by mělo platit když pracujete z domova. Potřebné domácí práce můžete udělat po skončení pracovní doby, jako normálně.

Jinak řečeno – fyzicky doma jste, ale reálně sedíte v práci. Jen ne v kanceláři.

Problém: Doma nemám potřebné zázemí

Řešení: Obtížné

Asi nejvýraznějším problémem při občasné práci z domova je nedostatečné zázemí. Freelanceři jsou v naprosté majoritě připravení dobře: Vyhrazené pracoviště, kvalitní stůl, pár monitorů, dobrá klávesnice a myš, stabilní internet a podobně jsou naprostým základem.

Obrázek: Preferujete kancelář? Jak na práci z domova, i když ji nechcete

Na občasnou práci z domova, kde primárně vyřizujete e-maily, teoreticky konvertibilní tablet stačí, ale pořádnou práci na něm uděláte jen těžko. Zdroj: Pixabay

Jenže u zaměstnanců zvyklých pracovat z kanceláře mohou i základní náležitosti chybět. Notebook bez přídavných monitorů a s nedostatečným výkonem zkrátka nemusí stačit, a koupit „jen tak“ stolní počítač a vyhradit si na něj místo je nejen finančně náročné, ale také to nemusí být zcela praktické.

Je to obtíž, která se neřeší snadno, obzvlášť v menších bytech. Mít vyhrazené specifické místo na práci je ale výrazně nápomocné.

Rada, která nebude moc peněz stát, je následovná. Pokud místo máte a najdete volný stůl (nebo ho koupíte), i relativně levný notebook si dokáže poradit s běžnou pracovní náplní. K naprosté většině lze připojit alespoň jeden monitor navíc (koupě levného monitoru vyjde na několik tisíc) a několik USB portů na klávesnici a myš se také najde. Už to výrazně zlepší efektivitu a pohodlí práce – touchpad a notebooková klávesnice jen málokdy postačují. Vejdete se do několika tisíc, a je možné, že zaměstnavatel bude ochotný vám náklady proplatit nebo na ně alespoň přispět, dohodnete-li se předem.

Pokud celkově potřebujete lepší zařízení a váš zaměstnavatel od vás práci z domova vyžaduje, nebojte si o ně říct – těžko od vás někdo může požadovat kvalitní práci z domova, když vám k tomu neposkytne potřebnou techniku.

Obrázek: Preferujete kancelář? Jak na práci z domova, i když ji nechcete

Zdroj: Pixabay

Pokud nemáte dostačující internetové připojení (dnes už se týká menší části populace), pak máte větší problém; nemůžete-li být připojeni na kabelu (levné notebooky občas ani nemají ethernetový port), zkuste si třeba alespoň přesunout router blíž k vašemu zařízení, byť takové řešení málokdy pomůže viditelně. Vypadne-li vám internet a máte před sebou klíčovou práci, vezměte laptop a krátce si sedněte třeba do kavárny poblíž, nebo i jen restaurace s Wi-Fi. Není to ideální řešení, ale může vás zachránit.

Problém: Nedokážu se soustředit

Řešení: Chovejte se jako v práci

Oblečte se do pracovního, zavolejte kolegům, udělejte si kávu a pokud už hlava nezvládá, tak se třeba na 15 minut zvedněte se židle a projděte se. Určete si také čas, kdy s prací pro ten den skončíte; freelanceři s tímto často mají problém, ale i zaměstnanci mohou snadno spadnout do režimu permanentní práce. To je ale velmi špatně, a v důsledku jde o negativní návyk nejen pro vaši práci, ale i osobní život. Rovnováha mezi prací a životem je, konec konců, klíčová.

Můžete si také přímo sestavit „rozvrh“, jako kdybyste v práci byli. Vybudujte si rutinu, kterou můžete následovat při každém pracovním dni, který strávíte mimo kancelář.

Obrázek: Preferujete kancelář? Jak na práci z domova, i když ji nechcete

Zdroj: Pixabay

Nakonec jde o prostou preferenci. Je důvod, proč hybridní práce láká největší počet zaměstnanců; kancelář má svoje výhody, a práce z domova zase jiné. Část zaměstnanců má větší problém s denním dojížděním, část zase s domácí prací. Obě strany si ale mohou svou situaci zjednodušit. Hlavně se nebojte experimentovat, nejlépe tím přijdete na to, co vám vyhovuje.

Máte s prací z domova potíže a na váš problém jsme nenarazili? Dejte nám vědět do komentářů a pokud budeme vědět jak, pokusíme se poradit.

Obrázek: AI v rukou generace Z: Čeští studenti vymysleli brýle pro nevidomé a interaktivní čtečku knih
AI v rukou generace Z: Čeští studenti vymysleli brýle pro nevidomé a interaktivní čtečku knih
Obrázek: Vědci vyvinuli natahovací solární panel. Napnutím lze zvětšit jeho plochu o polovinu
Vědci vyvinuli natahovací solární panel. Napnutím lze zvětšit jeho plochu o polovinu
Obrázek: Klein Vision AirCar: Cesta létajícím vozem původem ze Slovenska je futuristickým zážitkem
Klein Vision AirCar: Cesta létajícím vozem původem ze Slovenska je futuristickým zážitkem
Obrázek: Silnice jsou kvůli nim prý nebezpečnější. Senátoři varují před autonomními vozidly a asistenty pro řidiče
Silnice jsou kvůli nim prý nebezpečnější. Senátoři varují před autonomními vozidly a asistenty pro řidiče
Obrázek: Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing
Tvrdí cizí lidé, že jim volalo vaše číslo? Poradíme, jak poznat podvodný spoofing
Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?