Preferujete kancelář? Jak na práci z domova, i když ji nechcete

Ne všichni mají ideální prostory k práci mimo kancelář; i to se ale dá vyřešit. Poradíme vám vyzkoušené tipy, jak na práci z domova a si ji co nejvíce usnadnit.

S tím, jak se svět rychle přesunul směrem k hybridní práci vlivem pandemie Covidu, si celá řada zaměstnanců musela zvyknout na občasnou nebo pravidelnou práci z domova. To, jak z domova pracovat efektivně a čeho se vyvarovat, už jsme probrali dřív.

Jenže ne všichni mají k práci z domova ideální podmínky. Různé kavárny se mohou rychle prodražit, klid v nich není a problematické bývá i zabezpečení kvůli veřejným Wi-Fi sítím.

Obrázek: Preferujete kancelář? Jak na práci z domova, i když ji nechcete

I takhle může vypadat domácí kancelář, byť pro většinu bude takto velká místnost vyhrazená čistě pro digitální práci poněkud nedosažitelná. Zdroj: Pixabay

Není vše zlato co se třpytí

A doma? Křičící děti (nebo manžel/ka), štěkající pes, nepohodlí, neschopnost se dostat do pracovního nálady, permanentní rozptylování, domácí práce, a tak vůbec; zkrátka, ne každému se z domova pracuje dobře.

Vzdálené práci se lze na mnoha pracovních pozicích vyvarovat (na některých ani není možná, dělník těžko postaví dům z domova), ale obzvláště u dříve typicky „kancelářských“ povolání jsou alespoň jeden nebo dva dny v týdnu opracované z domova již často nevyhnutelné.

Obrázek: Preferujete kancelář? Jak na práci z domova, i když ji nechcete

Všelijaké mítinky jsou také z domova složitější, na druhou stranu, trochu snížit jejich počet části firem opravdu prospělo. Zdroj: Pixabay

Pokud tedy musíte pracovat od počítače doma, kde na to nemáte ideální podmínky, nezoufejte – přinášíme několik (námi dlouhodobě ověřených) tipů, jak si s problémy poradit. Tipy jsou určeny především pro tradiční osmihodinovou pracovní dobu u běžně zaměstnaných pracovníků – někteří živnostníci a freelanceři pracují přeci jenom poněkud odlišným způsobem.

Problém: Hlučné prostředí

Řešení: Výtečná sluchátka

Jedním z nejčastějších a zároveň největších problémů práce z domova bývá hluk. Pračka, myčka, trouba, televize, děti, pes, ale i třeba sousedé a bůh ví co ještě. Spolubydlení není tichá záležitost, a typ hluku bývá jiný než v práci, kde nejčastěji vyrušují telefonující kolegové či kávovar.

Pokud hluk nedokážete vytěsnit (já třeba ne) a potřebujete se na práci pořádně soustředit, velmi efektivním řešením mohou být kvalitní uzavřená sluchátka. Na dnešním trhu je k dispozici řada velmi kvalitních sluchátek, která jsou nejen pohodlná a kvalitní, ale také spolehlivě zajistí ticho a klid. Ve spojení s puštěnou hudbou, audioknihou nebo jakoukoliv pracovní záležitostí lze zajistit kompletní a ničím nerušené soustředění i v opravdu hlučné domácnosti.

Obrázek: Preferujete kancelář? Jak na práci z domova, i když ji nechcete

Relativně skromné pracoviště, i když jen jeden monitor a ještě k tomu Apple není na mnohé práce ideální. Zdroj: Pixabay

Ačkoli výběr sluchátek by byl na samostatný článek, několik doporučení máme: Velurové náušníky jsou pohodlnější a příjemnější než koženkové, pro dlouhé nošení je lze jednoznačně doporučit, ucho se v nich tolik nepotí a většinu lidí tolik netlačí. Zvažte, zda nebude lepší varianta bez kabelu: Připlatíte si a kvalita zvuku bude o maličko horší, nicméně za zvýšení pohodlí to může být přijatelná oběť.

Problém: Rozptylující rodina/domácí práce/vaření a podobně

Řešení: Psychicky (a reálně) se nalaďte na režim „v práci“

Tady jde primárně o vhodný myšlenkový postup. Obzvláště pro pracující s dětmi je to samozřejmě velmi obtížné, ale o to důležitější je členům rodiny vysvětlit, že jste nyní v práci a té se musíte pečlivě věnovat. Je jedno, jestli jste v kanceláři nebo doma, vaše okolí musí respektovat, že se momentálně věnujete své práci. Otevřená komunikace je zcela klíčová.

Obrázek: Preferujete kancelář? Jak na práci z domova, i když ji nechcete

Čisté a jednoduché, ale hrozná opora zad (to je také velmi důležitý prvek) a tři až čtyři monitory by na onom stole prospěly. Zdroj: Pixabay

Čas na to uvařit a uklidit obvykle mít budete před koncem pracovní doby jen těžko, a nikdo vám to nemůže mít za zlé. Příliš častá rozptýlení nejsou vhodná; je něco jiného dát si oběd, uvařit kávu a chvíli projít sociální sítě – konec konců, i v kanceláři máte čas vyhrazený na přestávku a jídlo. V práci byste ale neuklízeli kancelář ani nevařili tříchodovou večeři, a to samé by mělo platit když pracujete z domova. Potřebné domácí práce můžete udělat po skončení pracovní doby, jako normálně.

Jinak řečeno – fyzicky doma jste, ale reálně sedíte v práci. Jen ne v kanceláři.

Problém: Doma nemám potřebné zázemí

Řešení: Obtížné

Asi nejvýraznějším problémem při občasné práci z domova je nedostatečné zázemí. Freelanceři jsou v naprosté majoritě připravení dobře: Vyhrazené pracoviště, kvalitní stůl, pár monitorů, dobrá klávesnice a myš, stabilní internet a podobně jsou naprostým základem.

Obrázek: Preferujete kancelář? Jak na práci z domova, i když ji nechcete

Na občasnou práci z domova, kde primárně vyřizujete e-maily, teoreticky konvertibilní tablet stačí, ale pořádnou práci na něm uděláte jen těžko. Zdroj: Pixabay

Jenže u zaměstnanců zvyklých pracovat z kanceláře mohou i základní náležitosti chybět. Notebook bez přídavných monitorů a s nedostatečným výkonem zkrátka nemusí stačit, a koupit „jen tak“ stolní počítač a vyhradit si na něj místo je nejen finančně náročné, ale také to nemusí být zcela praktické.

Je to obtíž, která se neřeší snadno, obzvlášť v menších bytech. Mít vyhrazené specifické místo na práci je ale výrazně nápomocné.

Rada, která nebude moc peněz stát, je následovná. Pokud místo máte a najdete volný stůl (nebo ho koupíte), i relativně levný notebook si dokáže poradit s běžnou pracovní náplní. K naprosté většině lze připojit alespoň jeden monitor navíc (koupě levného monitoru vyjde na několik tisíc) a několik USB portů na klávesnici a myš se také najde. Už to výrazně zlepší efektivitu a pohodlí práce – touchpad a notebooková klávesnice jen málokdy postačují. Vejdete se do několika tisíc, a je možné, že zaměstnavatel bude ochotný vám náklady proplatit nebo na ně alespoň přispět, dohodnete-li se předem.

Pokud celkově potřebujete lepší zařízení a váš zaměstnavatel od vás práci z domova vyžaduje, nebojte si o ně říct – těžko od vás někdo může požadovat kvalitní práci z domova, když vám k tomu neposkytne potřebnou techniku.

Obrázek: Preferujete kancelář? Jak na práci z domova, i když ji nechcete

Zdroj: Pixabay

Pokud nemáte dostačující internetové připojení (dnes už se týká menší části populace), pak máte větší problém; nemůžete-li být připojeni na kabelu (levné notebooky občas ani nemají ethernetový port), zkuste si třeba alespoň přesunout router blíž k vašemu zařízení, byť takové řešení málokdy pomůže viditelně. Vypadne-li vám internet a máte před sebou klíčovou práci, vezměte laptop a krátce si sedněte třeba do kavárny poblíž, nebo i jen restaurace s Wi-Fi. Není to ideální řešení, ale může vás zachránit.

Problém: Nedokážu se soustředit

Řešení: Chovejte se jako v práci

Oblečte se do pracovního, zavolejte kolegům, udělejte si kávu a pokud už hlava nezvládá, tak se třeba na 15 minut zvedněte se židle a projděte se. Určete si také čas, kdy s prací pro ten den skončíte; freelanceři s tímto často mají problém, ale i zaměstnanci mohou snadno spadnout do režimu permanentní práce. To je ale velmi špatně, a v důsledku jde o negativní návyk nejen pro vaši práci, ale i osobní život. Rovnováha mezi prací a životem je, konec konců, klíčová.

Můžete si také přímo sestavit „rozvrh“, jako kdybyste v práci byli. Vybudujte si rutinu, kterou můžete následovat při každém pracovním dni, který strávíte mimo kancelář.

Obrázek: Preferujete kancelář? Jak na práci z domova, i když ji nechcete

Zdroj: Pixabay

Nakonec jde o prostou preferenci. Je důvod, proč hybridní práce láká největší počet zaměstnanců; kancelář má svoje výhody, a práce z domova zase jiné. Část zaměstnanců má větší problém s denním dojížděním, část zase s domácí prací. Obě strany si ale mohou svou situaci zjednodušit. Hlavně se nebojte experimentovat, nejlépe tím přijdete na to, co vám vyhovuje.

Máte s prací z domova potíže a na váš problém jsme nenarazili? Dejte nám vědět do komentářů a pokud budeme vědět jak, pokusíme se poradit.

Obrázek: Nejen špičkové mobily: Co přinese největší mobilní veletrh MWC 2024?
Nejen špičkové mobily: Co přinese největší mobilní veletrh MWC 2024?
Obrázek: Naděje pro ochrnuté: První pacient s čipem Neuralink dokáže ovládat kurzor myšlenkami
Naděje pro ochrnuté: První pacient s čipem Neuralink dokáže ovládat kurzor myšlenkami
Obrázek: Organický poslech od Bose: Ultra Open Earbuds jsou futuristická sluchátka, která netrápí zvukovod
Organický poslech od Bose: Ultra Open Earbuds jsou futuristická sluchátka, která netrápí zvukovod
Obrázek: Chatujte se svými dokumenty. Chat with RTX od NVIDIA je AI, která díky grafice ve vašem PC funguje lokálně
Chatujte se svými dokumenty. Chat with RTX od NVIDIA je AI, která díky grafice ve vašem PC funguje lokálně
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: Jak se naučit na běžkách: Průvodce pro začátečníky
Jak se naučit na běžkách: Průvodce pro začátečníky
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak stahovat videa a hudbu z YouTube? Jde to snadno v prohlížeči, PC i na mobilu
98%
Jak stahovat videa a hudbu z YouTube? Jde to snadno v prohlížeči, PC i na mobilu