Ruská federace včera v ranních hodinách zničila jeden ze svých satelitů na oběžné dráze země. Zprvu nebyl důvod jasný, spekulovalo se však o testu tzv. ASAT – raket vypouštěných ze země, jejichž cílem je zničit satelit.
Zbraně tohoto typu jsou aktuálně vyvíjeny vyspělými zeměmi a jejich cílem je chránit se před případnými špionážními satelity nebo, méně realisticky, ozbrojenými objekty na oběžné dráze.
Americká strana identifikovala více než 1 500 nebezpečných zbytků satelitu, a mnoho tisíc menších úlomků, které nelze pořádně sledovat. Ty všechny ohrožují další objekty na oběžné dráze, a mohly by v případě nešťastné souhry náhod způsobit až obávanou řetězovou reakci. V tomto případě se tak naštěstí zřejmě nestane.
Some new debris objects from today's breakup (orange orbit) visualized relative to ISS (blue orbit). Objects in white denote largest pieces of Cosmos 1408 tracked by LeoLabs. (Dots not to scale.) Debris ranges in altitude from 440 to 520km. pic.twitter.com/4ElV9KrK4P
— LeoLabs (@LeoLabs_Space) November 16, 2021
Roscosmos oznámil, že astronauti na ISS každých 93 minut potkávají nebezpečné vesmírné smetí; 90 minut je zhruba doba, za kterou ISS Zemi oběhne, což je další důkaz zničeného satelitu. Astronauti ISS se zprvu dočasně schovávali s přistávacím modulu Crew Dragon od SpaceX, který je ke stanici zadokovaný. Později se však přesunuli zpět na ISS.
Mluvčí Ministerstva zahraničí USA Ned Price se k ruským aktivitám vyjádřil nepříliš vybíravým způsobem. „Nebezpečné a nezodpovědné chování Ruska ohrožuje dlouhodobou udržitelnost našeho vesmíru a jednoznačně ukazuje, že ruské stanovisko oponující zbrojení ve vesmíru je neupřímné a pokrytecké.“
Neméně silně se vyjádřil i Bill Nelson, současný ředitel NASA, který test antisatelitních zbraní Ruska potvrdil. „Jsem zcela pobouřen touto nezodpovědnou a destabilizující akcí,“ řekl ve vyjádření pro server Verge. „Se svojí dlouhou a významnou historií v oblasti misí ve vesmíru jsem považoval za nemyslitelné, aby Rusko ohrozilo nejen Americké a mezinárodní astronauty na ISS, ale také své vlastní kosmonauty,“ dodal. Na ISS je v současnosti 7 lidí, mezi nimi 2 ruští kosmonauti.
V roce 2020 už USA detekovalo dva testy antisatelitních zbraní z Ruska, ani jeden však nezničil žádný satelit.
Soukromá společnost LeoLabs, která se zabývá sledováním satelitů a objektů na oběžné dráze, jich několik potvrdila na místě, kde by se měl zničený satelit nacházet. Cílem byl Kosmos 1408, dávno nefunkční satelit z roku 1982.
(2/2) Oběžná dráha družice měla v době incidentu výšku perigea 464,91 km, apogea 490,37 km a sklon 82,56°. Při srážce vzniklo minimálně 1561 úlomků, z nichž dva dnes v průběhu dne dokonce ohrozily Mezinárodní kosmickou stanici ISS. pic.twitter.com/tiVOdMxSQD
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) November 15, 2021
Obdobné testy provedla v roce 2007 Čína a v roce 2019 Indie; oba testy byly odsouzeny stejným způsobem a po obou rovněž na oběžné dráze zůstalo mnoho nebezpečného vesmírného smetí – kterého je ve vesmíru už teď až moc.
Spojené státy samy podobný test uskutečnily v roce 2008 v rámci operace Burnt Frost. Raketou zničili v atmosféře padající satelit, který na oběžné dráze selhal, a který sebou nesl asi půl tuny vysoce žíravého hydrazinu. Zničením satelitu hydrazin bezpečně vybouchl v atmosféře a nemohl nikoho ohrozit. Úlomky nezůstaly ve vesmíru, ale bezpečně shořely v atmosféře. Kritika na USA tehdy dopadla především ze strany Číny a Ruska.
Test antisatelitních zbraní Ruska odsoudila NASA i Ministerstvo zahraničí USA, stejně tak Ministerstvo obrany USA. Spojené státy nebyly o testu předem informovány.