Soud v americké Montaně předběžně zablokoval plošný zákaz čínské sociální sítě TikTok odhlasovaný zákonodárci v dubnu, neboť porušuje zákon o svobodném projevu slova. Zákaz měl na celostátní úrovni vejít v platnost 1. ledna kvůli obavám o bezpečnost uživatelských dat.
Okresní federální soud v Missoule zablokoval zákaz TikToku v milionovém státě Montaně, neboť podle něj porušuje dodatek americké ústavy o svobodě slova. Plošný zákaz TikToku odhlasovali zákonodárci již v dubnu.
Po celých USA se šířila panika, že čínská společnost ByteDance sdílí uživatelská data s čínskou vládou. Tyto obavy nakazily Kongres paranoiou z čínské špionáže, a ta se rychle rozšířila do celého svobodného západního světa.
Zašlo to tak daleko, že před Kongresem stanul šéf TikToku Shou Zi Chew, připomněla stanice BBC. Dlouhé hodiny musel snášet často až nepříjemné otázky amerických senátorů. Obvinění ze špionáže před nimi odmítl a představil kroky k zažehnání jejich obav.
„Našim závazkem je přesunout data Američanů na americkou půdu, kde je bude spravovat americký personál v americké firmě,“ ujistil kongresmany Shou. Za data a jejich potenciální únik by tedy zodpovídali sami Američané.
Jednání o zákazu budou pokračovat
Jenomže to americké politiky neuklidnilo. Někteří federální zákonodárci začali požadovat celoplošný zákaz – tedy zákaz platný ve všech státech USA. Používání sociální sítě na federálních zařízeních již měsíce předtím zakázala řada států.
Tohle opatření přejímaly i vlády v Evropě včetně Česka. Za masovou hysterií kolem TikToku stálo zjištění serveru BuzzFeed, že zaměstnanci ByteDance měli mít přístup k údajům amerických spotřebitelů, což pochopitelně firma popřela.
TikTok na nařčení o špionáži v EU reaguje přesunutím datacenter do Evropy. Migrace a zabezpečení dat by měly být dokončeny příští rok.
Kongres začal od TikToku vyžadovat, aby se oprostil od Číny s tím, že ByteDance by měla firmu prodat. Montana měla být prvním státem, který TikTok zakáže. Tento proces ovšem definitivně zrušen nebyl, soud ho pouze zastavil.
Politici prohlásili, že potřebují další argumenty ve prospěch zákazu a společnost TikTok jeho zastavení uvítala. Zatím není jasné, kdy o zákazu padne finální rozhodnutí. Nutno dodat, že právní experti v USA byli skeptičtí už od jeho oznámení.