Teleportace je skutečně možná – přenášet lidi bude výzva

Teleportace byla donedávna výsadou sci-fi. Možná nikdy nebudeme schopni teleportovat lidi, přesto jsou teorie, podle kterých je možné teleportace dosáhnout. A ty už nejsou žádným výmyslem! První úspěšné kroky proběhly v řadě laboratoří.

Nejprve je ovšem nutné se shodnout na definici „teleportace“. Podle vědců existují tři hlavní druhy. Zaprvé teleportace skrze červí díru nebo podobný objekt, kdy je vaše tělo v celku přeneseno z jednoho místa na druhé.

Pak je tu teleportace jako ve Star Treku, kdy je vaše tělo rozloženo na částice, ty jsou nějakým druhem paprsku přeneseny na druhé místo a tam opět složeny.

Obrázek: Teleportace je skutečně možná - přenášet lidi bude výzva

Teleportace jako v seriálu Star Trek by mohla být jednoho dne realitou

A nakonec teleportace, při které je vaše tělo naskenováno a tato informace odeslána na jiné místo, kde se podle ní složí znovu z jiných částic. Zajímavá je pro nás především třetí varianta.

Skenování lidí? Zatím zvládneme přenášet pouze částice

Ukázalo se, že teleportace naskenováním a poskládáním je opravdu možná díky tzv. kvantovému provázání. Toho se dá dosáhnout, pokud donutíme dvě částice, aby se vůči sobě nacházely výlučně v jednom stavu. Pokud zjistíme stav jedné částice, známe automaticky stav té druhé.

Obrázek: Teleportace je skutečně možná - přenášet lidi bude výzva

Jako když si ve fast foodu objednáte hamburger a sendvič. Když pak máte na tácu dvě krabičky, nevíte, která skrývá hamburger a která sendvič, dokud jednu z krabiček neotevřete. Ale jakmile to uděláte, automaticky víte, co se nachází ve druhé krabičce, aniž byste se do ní museli podívat. A to platí, jakkoliv je druhá krabička daleko.

Cesta na Měsíc lusknutím prstu

S částicemi na kvantové úrovni je to podobné. Když máte dvě provázané částice, stav jedné z nich vám prozradí stav té druhé. A vůbec přitom nezáleží na vzdálenosti obou částic. Pokud vezmeme dvě částice, provážeme je a jednu z nich pošleme na Měsíc, pak můžeme jejich provázanost využít k teleportaci nějakého objektu mezi nimi.

Když už jsme u cestování na jedinou přirozenou družici Země. Také vás vždy zajímalo, Proč už nelétáme na Měsíc?

Objekt, který chceme teleportovat, pak stačí provázat s částicemi. To vyžaduje opatrnou manipulaci a trochu matematiky (viz video níže). Pak objekt jednoduše naskenujeme a odešleme informaci provázané částici na Měsíci, kde se objekt znovu poskládá, pokud je tam dostatek materiálu. Originál bude kvantovým přenosem zničen a tak odpadá otázka, zda tím nevznikne problém s klonováním objektů.

Samozřejmě nejspíš nebudeme schopni teleportovat složité věci nebo lidi, alespoň ne v blízké budoucnosti. Udržet částice provázané delší dobu a na dlouhé vzdálenosti zatím naše technologie nezvládne, stejně jako provázat objekty větší než pár atomů. Nicméně vědcům se podařilo již několikrát teleportovat elektrony, fotony a dokonce celé molekuly na vzdálenost desítek kilometrů. Kdo ví, třeba se takto jednoho dne podíváme na Měsíc.

Zdroj: Popular Science

Odebírat
Upozornit na
guest
8 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vědci objevili nový materiál, který porušuje fyzikální zákony
Fokker Dr.I slaví 108 let: Legendární trojplošník Rudého barona ovládl vzdušné souboje první světové války
Obrázek: Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší