Čínská společnost zůstane na seznamu společností s obchodními restrikcemi USA, nicméně Trumpova administrativy přesto snížila tlak na čínského IT giganta.
Některé firmy dostanou licence na obchod s Huawei, pokud splní obě strany předem stanovené podmínky. Souhlas vlády bude potřeba vždy. Podle Financial Times jsou restrikce uvolněny jen na „omezenou dobu“; zřejmě tím dávají USA najevo, že pokud vyjednávání mezi Spojenými státy a Čínou selžou, budou obnoveny.
Zákaz, který se k Huawei váže a který hrozil omezením přístupu firmy kupříkladu k Androidu, Play Storu nebo i hardwaru jako jsou CPU, má hned několik rozměrů. Bezpečnostní, politickou a ekonomickou motivaci jde nalézt docela bez problémů, a zřejmě je kombinací všeho uvedeného.
Android či Hongmeng? To je otázka, jež trápí Huawei
Evropa je vůči Huawei mnohem smířlivější. Primárně proto, že část evropské IT infrastruktury, včetně sítí, na komponentech Huawei staví. Vyřadit jej tak náhle z přístupu by bylo složité; plus, pro místní operátory představuje Huawei dobrý byznys, a sama firma se na Evropu dlouhodobě zaměřuje.
Restrikce Trumpovy vlády dopadly na čínského obra tvrdě. Rychle stoupající firma se náhle ocitla v problémech: Google ji okamžitě odstřihl, následovalo kriticky důležitý britský Arm, Qualcomm a Intel byli rovněž nuceni kontakty přerušit. Zrušily se některé představovačky produktů, řada tiskovek a celkově byla firma výrazně střídmější v komunikaci s novináři i zákazníky; nemělo cenu ani předstírat, že se nic moc neděje.
Objevily se zprávy, že firma vyvíjí vlastní operační systém Hongmeng, a je pravděpodobné, že v tom bude pokračovat i v případě, že by se jí podařilo vyjednat přístup k Androidu; restrikce se mohou kdykoliv znovu obnovit.
Není navíc ani jasné, jak přesně se uvolnění restrikcí Huawei dotkne. Pokud se Trumpova vláda rozhodne, že přístup k Androidu a Play Storu pro spotřebitelská zařízení se netýká kritické bezpečnostní infrastruktury, je možné, že se čínská firma k obchodu s Googlem a dalšími dostane.