Neznámí velikáni: Norman Abramson, otec bezdrátových sítí

Harvard, UCLA, Stanford, UC Berkeley, MIT. Tam všude Norman Abramson učil a na Harvardu, UCLA a Stanfordu také získal tituly. Nejdůležitější univerzitou v jeho životě ale byla jiná, méně známá – univerzita havajská.

Ve věku 88 let zemřel Norman Abramson, jehož access control protokoly a principy bezdrátových sítí položily základ jejich modernímu, současnému provedení. Internetu se věnoval v rámci agentury ARPA, ale o tom až později.

Harvard, UCLA a Stanford

Narozen 1. dubna v Bostonu jako syn imigrantů z Litvy a Ukrajiny, už na veřejných školách v Bostonu prokázal nadání pro matematiku a vědu. Následná studia na prestižních soukromých univerzitách jeho talent potvrdila a bakalářský titul z fyziky získal na Harvardu, magisterský na UCLA a Ph.D. v elektrickém inženýrství na Stanfordu.

Celá série Neznámí velikáni

Jeho doktorská práce na Stanfordově univerzitě se zabývala tím, co po sobě později zanechal jako památku budoucnosti: teorií komunikace. Nejdelší dobu v celém svém životě strávil na University of Hawaii, kde působil celých 26 let až do svého důchodu, a kde zůstával i poté. Odtamtud také pochází jeho nejdůležitější úspěchy.

Na slunné Havaji se zabýval radiovým signálem, teorií výběru, frekvenční modulací, kanály digitální komunikace, rozpoznáváním vzorců a také strojovým učením pro seismickou analytiku. Nejvýznamnější v tomto ohledu byla radiová technologie, ačkoli šlo o jeden z prvních jeho projektů pro Havajskou univerzitu.

Obrázek: Neznámí velikáni: Norman Abramson, otec bezdrátových sítí

Vyvíjel totiž radiovou komunikační technologii, která měla škole pomoci získávat a posílat data do vzdálenějších míst Spojených států – za finanční pomocí dodnes aktivní vojenské agentury DARPA, tehdy známé jako ARPA.

ALOHAnet

Klíčovou inovací Abramsona bylo rozdělování dat v packetech, které šlo snáze znovu přenášet ve chvíli, kdy se během přenosu ztratily: K datům tak šlo přistupovat nikoli sekvenčně, pomocí neřízené distribuované metody (random access); stejný princip se uplatnil v ARPAnetu, předchůdci moderního internetu a je klíčovou součástí způsobu, jakým internet používáme.

Výsledná radiová síť vymyšlená Abramsonem následně vznikla jako ALOHAnet v roce 1971. ALOHAnet se stal, bez přehánění, základem moderní bezdrátové komunikace a ovlivnil i vývoj na Ethernetu založených technologií.

Abramsona i po odchodu do důchodu v roce 1994 dále působil jako profesor na Havaji. Abramson je držitelem několika prestižních IEEE ocenění, včetně ceny Alexandra Grahama Bella a také německého technologického ocenění od nadace Eduarda Rheina.

Přenáška Abramsona o důležitosti ALOHAnetu a jeho využití u současných standardů a protokolů:

Bez Abramsona by bezdrátové sítě dnes vypadaly podstatně jinak.

Zdroj: 1, 2

Další Neznámí velikáni:

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Fokker Dr.I slaví 108 let: Legendární trojplošník Rudého barona ovládl vzdušné souboje první světové války
Obrázek: Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší