V neobvyklém experimentu vědci využili kolonii sinic, bakterií schopných fotosyntézy, k napájení úsporného procesoru. Úspěšně.
Vědci z Cambridgeské univerzity sinice (synechocystis) uzavřeli v kovové nádobě. Tu poté nechali na okenním parapetu, aby sinice mohly pokračovat v procesu fotosyntézy; to se stalo, a díky generované elektrické energii se sinicím podařilo několik měsíců pohánět čip Arm Cortex-M0+. Elektřina generovaná fotosyntézou je přenášena do hliníkové elektrody.
Fotosyntéza generuje málo energie, ale překvapivě stabilně
Jde samozřejmě o vysoce experimentální pokus bez jasných reálných příkladů využití, a ani do budoucna nepředstavuje praktický zdroj energie pro standardní výpočetní technologie. Výhodou má být stálý zdroj energie, který je navíc velmi zelený oproti standardním bateriím.
Podle vědců není třeba sinice jakkoliv vyživovat – veškerou energii získávají ze sluneční energie – a procesor funguje i v noci díky nahromaděné energii ze dne. Samotné výzkumníky stabilita procesoru poháněného fotosyntézou překvapila, a pokus už běží déle půl roku.
Fotovoltaický článek z vody a sinic se také na rozdíl od baterií neopotřebovává. Procesor Armu, pro jehož využití se vědci v experimentu rozhodli, spotřebovával 0,3 mikrowattů za hodinu – což je jen malý zlomek toho, co vyžaduje standardní počítač; podobných kolonií sinic by k jeho napájení bylo zapotřebí mnoho milionů.
Fotosyntéza také nepatří mezi nejefektivnější metody generování energie. Rostliny a další zeleň absorbují jen asi 0,25 % slunečního záření, u solárních panelů jde o 20 %. Pro každodenní praktické využití třeba v domácnostech je také biologická fotovoltaika nepříliš praktická – mimo jiné proto, že sluneční svit počítačům zrovna nevyhovuje. Uplatní se jen ve specializovaných případech.
Farmy na fotosyntézu
Procesor ale v praxi funguje, vědci ho podrobují práci na jednoduchých výpočtech.
Biofotovoltaika má potenciál, ale v příštích letech opravdu nečekejme počítače poháněné rostlinami.
Sami vědci vidí využití v různých nepřístupných lokací vzdálených od běžné civilizace, kde by bylo možné postavit „farmy“ sinic a pohánět s nimi velké množství nenáročných zařízení internetu věcí. Sinice dokážou prosperovat i ve velmi nehostinném prostředí.
Studie se objevila v peer-reviewed magazínu Energy & Envrionmental Science. Ne experimentu se podílela britská společnost Arm, která dodala potřebné technologie. Na testování kromě čipu Cortex-M0+ využili také minipočítač Raspberry Pi.
Zdroj: Cambridge