Běžný den a noc na Marsu. Podívejte se na 360° fotografie od Curiosity

21. století a všechny technologie 3D zobrazování a virtuální reality nám nabízejí možnosti, jaké se lidem při prvních letech na Měsíc ani nezdály. Dnes je možné se doslova podívat a „být“ na Marsu, který je vzdálený 9 měsíců letu vesmírem.  Pojďte se díky vozítku Curiosity podívat, jak to na Marsu vypadá.

Jak je dlouhý den na Marsu?

Den na Marsu se nazývá Sol. Trvá 24 hodin a 37 minut. Kupříkladu den na Venuši trvá dlouhých 116 dní a 18 hodin. Jako den se označuje doba jednoho otočení planety kolem vlastní osy. Délka dne se liší, pokud ji měříme vůči hvězdné obloze, nebo vůči Slunci.

Curiosity má 14 vědeckých nástrojů, hledá vodu i minulost planety

Vozítko Curiosity, je na Marsu čtvrtým, nejnovějším a zároveň posledním pohyblivým objektem, který na Marsu přistál 6. srpna 2012. Díky tomu, že je tak nový a tedy moderní, je právě Curiosity tím, které nám na Zemi posílá nejkrásnější záběry z povrchu Marsu. Společně s roverem (jde o dálkové ovládané vozidlo do těžkého terénu) Opportunity jde o dvě nejznámější vozítka na Marsu. Opportunity brázdí povrch Marsu už od roku 2004 a od té doby najel největší vzdálenost, 45,16 kilometrů. Oproti tomu Curiosity má zatím jen 19,75 km.

Curiosity má celkem 14 nástrojů. Jedná se o vyvýšené kamery (MastCam), kameru pro chemickou analýzu (ChemCam), navigační kamery (navcams), monitorovací stanice pro prostředí, měřící třeba tlak, teplotu atd. (REMS)

Dále kamery pro vyhýbání se překážkám (hazcams), kamera na robotickém rameni sloužící i pro makro snímky (MAHLI), spektrometr alfa-částicového rentgenového spektra (APXS), chemický a minerální spektrometr (CheMin), zařízení pro analýzu vzorků, třeba plynový chromatograf (SAM), nástroj pro odstraňování prachu (DRT), detektor radiace (RAD), zařízení pro detekci vodíku a ledu (DAN), kamera pro zachycení sestupu (MARDI) a nakonec robotické rameno vážící 30 kg.

Jak to vypadá na Marsu? 16 kamer připravilo úchvatnou podívanou

Oproti Opportunity je Curiosity o dost větší a vybavené mnoha technologiemi. Dnes se nebudeme zabývat všemi technologiemi, ale zaměříme se na kamery. Těch má Curiosity celkem 16. Čtyři z nich jsou černobílé, vidí trojrozměrně a slouží k navigaci v terénu, další černobílé jsou po čtyřech vpředu a vzadu a hlídají kolizi s objekty. ChemCam slouží na chemické analýzy, vidí také v UV spektru, vedle na robotické rameni je i kamera s ohniskem 18,3 – 21,3 mm.


Mars Panorama – Curiosity: Den 2082. Zdroj: 360cities.net

Hlavní kamera se nazývá MastCam. Skládá se ze dvou fotoaparátů, kdy oba jsou schopné zachycení barevného obrazu, ale liší se ohniskovou vzdáleností. Jedna má ohnisko 34 mm a druhá 100 mm.

Kamery mají rozlišení 1,9 megapixelu, rozlišení jednoho snímku je tedy 1 600 × 1 200 pixelů. Vedle fotek dokáží také zaznamenat video, a to v rozlišení 1280 × 720 pixelů při snímkové frekvenci 10 sn./s. Každý fotoaparát má 8 GB vlastní flash paměti, která umožňuje uložit až 5 500 nekomprimovaných obrázků. Parametry pravděpodobně jsou stejné i pro některé další kamery, jako třeba pro tu na robotickém rameni.

Právě kamera na rameni je odpovědná za 360° snímky, které vidíte v článku, případně se na ně můžete podívat ve větším. Kdyby nebyla na pohyblivém a otočném rameni, těžko by pořídila taková skvělá interaktivní panoramata.


360° fotografie „nočního Marsu od Curiosity (ilustrace). Zdroj: 360cities.net

Díky mobilu můžete být na Marsu i vy

360° fotografie můžete vidět i ve virtuální realitě. Ta nemusí být ani drahá a nákladná, stačí k tomu telefon a kartonové brýle s čočkami. Jmenují se Google Cardboard a dnes lze nalézt mnoho kopií za pár korun. Do nich stačí vložit telefon a pohybem hlavy se můžete rozhlížet po Marsu. Mohu říci, že některé snímky takto vypadají opravdu úchvatně.

Obrázek: Běžný den a noc na Marsu. Podívejte se na 360° fotografie od Curiosity

Opportunity mělo solární panely, Curiosity vlastní atomový reaktor

Pokud jste si při pohledu na Curiosity říkali, odkud bere energii, když na rozdíl od Opportunity nemá solární panel, zde je odpověď. Kvůli prachu a počasí na Marsu, bylo u Curiosity zvoleno zcela odlišného přístupu. Místo solární energie, která nemusí být vždy dostupná, byl použit jaderný reaktor, který neustále dodává 110 W. Nicméně není to poprvé. Tento reaktor se používá již 55 let pro vesmírné mise. Uvnitř reaktoru se rozpadá radioaktivní materiál, který ohřívá tekutý Freon. Tato chemikálie je protkána malými trubičkami celým vozítkem, čímž pomáhá vše ohřívat a nezmrznout tak při nočních teplotách (což na pólu může být až -140 °C). Nakonec se teplo převede na elektrickou energii, která pohání všechny elektrické části.

Zdroj: 1, 2, 3

45 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel S.

Dobrý den, jen bych měl takový dotaz… na čem ta kamera drží? Žádné otočné rameno není vidět a vypadá to jakoby vozítko někdo vyfotil shora. Je to dost zvláštní :o)

Pavel S.

Díky, myslel jsem si to 🙂

Alex

Další NASA podfuk na lidi jako s měsícem!!Až bude ze země vidět Mars jako z Marsu země tak snad jim uvěřím!!

Pavel S.

Vzhledem k velikostem obou těles jsem myslel, že Země z Marsu bude větší a ne obráceně? Jsou to věci 🙂

Pavel S.

Ajo 🙂 Jsem to ale… díky, už dám pokoj 🙂

Tom

Mars bol k Zemi koncom júla tohoto roku na vzdialenosti cca 0,385 AU, šlo o opozíciu Marsu…

David Žába

Nejsou tohle vzdálenosti Marsova přísluní a odsluní? Mars- Země je nejblíž tak nějak, jak píše pan Tom.

Lukáš Voříšek

Jak zmiňuje Ondřej. Záleží na tom, kdy byly fotografie zachyceny a také jakým aparátem. V závislosti na typu objektivu je sledovaný objekt menší či větší. Ohnisková vzdálenost dělá divy, typ objektivu také. Nehledě na to, že mohlo být použito různé přiblížení apod. 🙂

David Žába

Jitřenka nebo Večernice? A na obzoru modránky. Marsovská pohůdka.

Pavel

Přesně to samé napadlo mě!!!! Podvod. Oblbovaní lidí….

Michal

Dobrý den můžu se zeptat co je vedle couriosity na té noční fotce, jde o ten šedivozelený kus s dvěma dírami a nebo tečkami co vystupuje z toho kamene. Děkuji předem za odpověď

Michal

Takže povrch kamenů je načervenalý a vnitřek je modrošedý? Mam dojem ze tam ta barva vůbec nepatří ale možná to je pouze dojem.

Paulus

Dotaz, to jako opravdu vesmírná agentura nechá na cizí neprozkoumané planetě s nepředvídatelnými podmínakmi (, písečná bouře, vítr, mráz, horko ,déšť, kyselost apd ) jezdit vozítko s odhalenou kabeláži, držící na „sk“ páskách, kontakty chránící jen chabá izolace, bez viditelného vícestupňového zajištěnín proti odpojení a celkově bez ochranné kapotáže ??

Sousedovic kůň

Některý fotky jsou z Měsíce? Velká Země, krátery.

Viktor

360° z marsu je neco neskutecneho, dekuji za clanek.
Dival jsem ze vozitko uz ma i v kolech diry od povrchu. Kdyz jsem se dival na kameny tak se neni cemu moc divit. Ty kameny maji zvlastni strukturu. Cekal bych ze od pisecnych bouri budou mit hladkou strukturu.

Lukáš Voříšek

Je tomu skutečně tak – https://insmart.cz/sonde-marsu-se-rozpadaji-kola-nasa/ nasa to řešila aktualizací řídícího softwaru

Eduard

Ta hvězdná obloha na tom nočním snímku je úžasná.

David Žába

Ještě i moje babička ji mohla zamlada takovou vidět, kdyz vyšla z chalupy na dvorek. Někdy ani netušíme o co všechno jsme přišli, ale třeba i tyhle vesmírný mise nám to všechno vynahradí.

Milan

Zaujal mě ten první výrazně světelný bod šikmo na horu od levého horního rohu toho přístroje na rameni,po zoomu docela slušně velká planetka,co to prosím je?

Petr

Ahoj, chci se zeptat co jsou ty černé tečky jakoby vznášející se ve vzduchu a pokud se dá maximální zoom je jich tam ještě mnohem více.

František

To jsou mouchy domácí.. Na zimu odlétají na Mars

Unknown

Na jedné fotce měsíce můžeme vidět oblohu která je nádherně pokrytá hvězdami a je vidět i rameno naší galaxie a hned vedle ní lze spatřit galaxii andromedu jak se blíží k naší.

michal

dobry den chtel sem se zeptat to bily co je na tom vozitku je namraza? jako led? na tom nocnim je cely pokryty na denim jen tam kde je stin?

Wikim

Krásný… jen jednou špikou jsem se prokliknul do posraný mešity.. díky

Wikim

Jinak vše je vyretušováno, než se to publikuje…i ten stín ramene je retuš…nikdy..nikdy ! neuvidíte pravé fotky, ale pouze to co chtějí abyste viděli.Zdar

Petr Z

Chtěl bych se zeptat, jestli souhvězdí na noční obloze Marsu mají přibližnou sestavu nebo jsou úplně jiná. Díky za odpověď.

David Žába

Rozdíl asi takový, jako by jste se díval z Petřína na Prahu jedním a pak druhým okem. Nebo rovnou na Měsíc. Rozměry sluneční soustavy a vdálenosti nejbližších hvězd jsou jednoduše řečeno neporovnatelné. Na Měsíc trva cesta 3 dny, na Mars půl roku a k nejbližší hvězdě by to trvalo asi… Číst více »

Richard Pawlas

Dobrý den. Mars mě už zajímá dlouho a sem tam si nějaké foto prohlížím a když si tak prohlížím i toto, zaujal mě jeden kámen. Mrkněte, prosím na něj (viz. obrázek). Co vám to připomíná? Mě číslice. 🙂 Vypadá to jako by to někdo dokreslil… 🙂comment image

Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Konec jedné éry: Muskova společnost SpaceX se připravuje na likvidaci Mezinárodní vesmírné stanice
Konec jedné éry: Muskova společnost SpaceX se připravuje na likvidaci Mezinárodní vesmírné stanice
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků