Asus ROG Ally je unikátní herní konzole. Do ČR míří s čipem na míru od AMD

Trh handheldů již brzy přivítá dalšího velkého hráče. Konkurovat populárním konzolím Steam Deck či Nintendo Switch hodlá společnost Asus se svým zařízením ROG Ally. Jakými funkcemi chce hráče přilákat?

Společnost Asus začátkem dubna představila veřejnosti svůj nejnovější herní počin – přenosnou konzoli ROG Ally. Nedlouho poté dostali vybraní recenzenti několik kousků těchto zařízení na testování. Nyní Asus odhaluje další detaily o handheldu a potvrzuje dostupnost v Česku.

Obrázek: Asus ROG Ally je unikátní herní konzole. Do ČR míří s čipem na míru od AMD

Asus představil svůj vlastní handheld ROG Ally. Má jít o nejvýkonnější přenosnou konzoli na trhu. Zdroj: Se souhlasem Asus

ASUS vyzve Steam Deck a Nintendo Switch

ROG Ally není prvním ani posledním handheldem, který si chce získat svou uživatelskou základnu. Jak jsme nedávno uvedli v našem článku, jen uplynulý rok 2022 přinesl na trh řadu zajímavých přenosných konzolí. Aktuálně se však největší oblibě u hráčů stále těší Steam Deck z dílny Valve a konzole Nintendo Switch. Jaké zbraně do boje s konkurencí hodlá Asus ROG Ally vytasit?

Nejvýkonnější handheld?

Podle nedávno zveřejněných specifikací bude handheld od Asusu vybaven procesorem AMD Ryzen Z1, který byl vyvinut přímo pro tuto konzoli. Doplňovat jej bude až 512 GB velký SSD disk s podporou rozšíření pomocí microSD karet UHS-II, které se svou rychlostí téměř dokáží rovnat polovodičovým diskům. Z hlediska operačního výkonu pak bude zařízení vybaveno 16 GB RAM paměti.

Obrázek: Asus ROG Ally je unikátní herní konzole. Do ČR míří s čipem na míru od AMD

Po technické stránce konzole ROG Ally jistě neurazí. Bude to ale na konkurenci stačit? Zdroj: Se souhlasem Asus

Samostatnou kapitolu pak tvoří displej. Sedmipalcová dotyková OLED obrazovka disponující technologií FreeSync a obnovovací frekvencí 120 Hz by měla být jedním z hlavních taháků. Jen pro srovnání – Nintendo Switch i Steam Deck nyní operují s frekvencí 60 Hz. Nechybí ani FullHD rozlišení a odezva 7 milisekund. Trochu ošemetná by pak mohla být viditelnost na slunci, a to díky jasu pouhých 500 nitů. Řešením by pak mělo být ochranné sklo Gorilla Glass se speciální antireflexní vrstvou, kterým bude ROG Ally vybaven již z výroby.

Nebude chybět možnost rozšíření o další periferie

Kombinace hardwaru a softwaru by pak podle vývojářů měla zajistit až dvojnásobný výkon oproti nejbližší konkurenci – Steam Decku. Pro náročnější hráče pak konzole nabídne možnost vložení zařízení do doku, který dále umožní například propojení s externí grafickou kartou XG Mobile, která je k dispozici i v provedení RTX 4090. Pokud pak k handheldu připojíte ještě monitor, klávesnici a myš, získáte plnohodnotnou herní konzoli, která bez problému rozjede i ty nejnáročnější hry.

Kdy se konzole dočkáme?

Podle předběžných informací to vypadá, že Asus skutečně ví, jak své zákazníky namlsat na pořádnou dávku zábavy. Zůstávají tak prakticky dvě otázky – kdy a za kolik?

Obrázek: Asus ROG Ally je unikátní herní konzole. Do ČR míří s čipem na míru od AMD

Bližší informace ohledně dostupnosti handheldu bychom měli dostat 11. května na oficiální konferenci. Zdroj: Se souhlasem Asus

Ohledně obou dotazů zatím víme jen jedno. Odpovědi na ně dostaneme nejspíš brzy, a sice 11. května, kdy Asus chystá speciální event, kde odhalí další informace. Zástupce společnosti však veřejnost ujistil, že by cenovka neměla přesáhnout 1000 amerických dolarů, a mohla by se tedy v Česku pohybovat lehce nad hranicí 21 000 Kč. Zda-li však nebude pro tuzemský trh účtována větší či menší než předpovídaná suma, zatím známo není. Nezbývá tedy než počkat zhruba dva týdny, než se dozvíme víc.

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Z 0 na 100 pod 1 sekundu! Tesla Roadster vznikne ve spolupráci se SpaceX a už skoro ani není automobilem
Z 0 na 100 pod 1 sekundu! Tesla Roadster vznikne ve spolupráci se SpaceX a už skoro ani není automobilem
Obrázek: Ohebný telefon jako náramek? Prozatím nevzhledné a bez fotoaparátů
Ohebný telefon jako náramek? Prozatím nevzhledné a bez fotoaparátů
Obrázek: Genie od Google DeepMind: Umělá inteligence tvoří z obrázků hratelné videohry
Genie od Google DeepMind: Umělá inteligence tvoří z obrázků hratelné videohry
Obrázek: Budoucnost AI v mobilech? Podle HONORu a Qualcommu je v kombinaci lokální umělé inteligence s cloudem
Budoucnost AI v mobilech? Podle HONORu a Qualcommu je v kombinaci lokální umělé inteligence s cloudem
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
Obrázek: Jak se naučit na běžkách: Průvodce pro začátečníky
Jak se naučit na běžkách: Průvodce pro začátečníky