Stejně jako společnost Apple se i Google vydává do světa finančnictví rovnýma nohama. Projekt s pracovním názvem “Cache” by mohl být zahájen již příští rok. Google nám nabídne bankovní účet a platební kartu. O novince informoval portál The Wall Street Journal.
Google tlačí konkurence
Google Cache projekt není vlastně žádným překvapením. Jeho technologičtí soupeři a konkurenti již segment bankovnictví obsazují nebezpečně rychle. Google tak musí reagovat. Facebook letos oznámil vlastní digitální měnu a začíná pracovat na nové službě Facebook Pay. Amazon připravuje osobní účty pro spotřebitele a Apple má dokonce již funkční kreditní kartu. A ač Apple Card získala nálepku sexistického produktu, stále jsou napřed a Google tohle jednoduše nemohl nechat dopustit.
Celý projekt probíhá ve spolupráci s Citigroup a úvěrovou unií Stanford University. Na rozdíl od Applu se tak nesnaží tvrdit, že karta je produkt jediné společnosti. Upozorňuje, že účty budou jasně označeny, abychom věděli, kdo je finanční autoritou podepsanou za produktem.
„Naším přístupem bude hluboké partnerství s bankami a finančními systémy,“ uvedl generální manažer společnosti Google Caesar Sengupta. „Může to být o něco delší cesta, ale je o to udržitelnější.“
Regulační orgány se začínají strachovat
Velké Haló okolo Apple Card, která diskriminovala ženy, strach z chystané Facebook kryptoměny a další kauzy ohledně bezpečnosti soukromých údajů způsobují špatný spánek nejednomu z regulačních orgánů.
- Vyzkoušeli jsme Twisto: Umí toho mnohem více, než běžná kreditka. Vyplatí se?
- Internetové bankovnictví v zahraničí: Jak ochránit své připojení na cestách?
- Apple Pay v ČR: Jak nastavit platby iPhonem a jaké banky je podporují?
V úterý dokonce německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala Evropu, aby převzala kontrolu nad svými citlivými údaji. Je již prý na čase, aby si Evropa vybudovala “digitální suverenitu” a přestala se spoléhat na tzv. Sillicon Valley giganty.
Upozorňuje na to, že stále více lidí, ale i společností předává svá data společnostem jako je Amazon, Google, Microsoft či Apple. Tito technologičtí obři tak mají obrovské množství dat, díky kterým mohou tvořit cílené vazby mezi novými produkty.
Díky těmto trendům v technologickém postupu vzniklo v průběhu roku několik menších technologicky zaměřených bank jako jsou třeba Revolut a Monzo.
Zdroj: 1, 2, titulní obrázek: TechCrunch