Internet jako takový pozměnil celý svět, způsob, jakým žijeme, pracujeme a trávíme volný čas. Symbolem postfaktické doby je ale nejviditelnější součást internetu – sociální sítě.
Facebook, Instagram, Twitter, YouTube a mnoho, mnoho dalších. Naprostá většina našich čtenářů bude používat alespoň jednu z těchto služeb – někteří všechny. Tak moc rozšířené sociální sítě jsou, a tak běžnými se stávají.
Během několika (až téměř dvou desítek) let se z malých platforem sdružujících třeba studenty jedné univerzity (Facebook) proměnily v jedny z nejvlivnějších služeb na naší planetě. Miliardy lidí na nich tráví klidně denně celé hodiny, a slouží pro jejich pobavení, pro získávání zpráv a informací, pro sociální život, nákupy a mnoho dalšího. Staly se všeobecnými platformami na všechno; jako dříve bylo v USA Yahoo a jako je u nás Seznam, sociální sítě svým osobitým způsobem aspirují na něco podobného: Na službu, kde člověk najde vše, co potřebuje; a hlavně to, co chce.
Kontroverzní platformy miliard
Říct, jak nás ovlivňují a jak na nás působí dlouhodobě, je ještě brzo. Studií už je docela hodně, a jejich výsledky jsou jen zřídka pozitivní, ovšem nic to nemění na tom, že sociální média dokážou hýbat celými státy. Arabské jaro (svými důsledky značně neúspěšné a destruktivní) ovlivnil právě internet se sociálními sítěmi.
Sociální platformy se také staly velice oblíbeným cílem dezinformátorů a celkově šíření všemožných nepravdivých zpráv, polopravd a konspiračních teorií. Vskutku, ještě nikdy nebylo vyvolávání chaosu či šíření propagandy tak jednoduché, jako je v dnešní době: A imunní nejsem prakticky nikdo. Ačkoliv se pomalu začínají do povědomí lidí prosekávat informace o tom, jak dezinformace rozpoznat a jak se jim bránit, i tahle změna potrvá roky. Schopnosti dezinformátorů mezitím rychle rostou, i díky novým technologickým možnostem, jako jsou děsivá deepfake videa.
Ne, symbolem doby není virtuální realita, není to umělá inteligence, robotizace, hypermoderní výrobní závody, superrychlá samořiditelná auta a ani všemocný, všudypřítomný internet. Jsou to sociální sítě, kombinace všeho dobrého a všeho špatného, která ukazuje všechny tváře toho, co internet ve skutečnosti představuje. Jeden z jejich méně známých, ale o to děsivějších prvků je třeba přežití digitálních identit dlouho poté, co jejich vlastníci už odpočívají v pokoji.
Také se ocitají často pod legislativní palbou. Antimonopolní řízení, žaloby, PTSD moderátorů, kontroverzní způsoby regulace obsahu, cenzura… právníci toho mají na rukou hodně, k tomu všemu čelí mnoha bezpečnostním hrozbám a únikům dat. A samozřejmě, nyní Twitterem a Facebookem otřásá v základech to, že zrušili účet amerického prezidenta Donalda Trumpa – zcela bezprecedentní krok, který do budoucna ovlivní způsob, jak budou sociální sítě zacházet s příspěvky známých osobností.
Jsem zvědavý, co přinesou příští roky. Doba pandemie totiž důležitost sociálních sítí ještě výrazně umocnila.
Komentář