OLED displeje v noteboocích jako nový standard? ASUS v ČR uvedl prémiový Zenbook 14X OLED

OLED displeje dobře znají majitelé moderních televizorů a smartphonů. Vynikají totiž perfektní černou barvou a podáním barev. ASUS dnes uvedl další z 14″ modelů. Na trh vstupuje s 4K OLED displejem s podporou HDR a certifikací PANTONE Validated. Potěší i výkonem procesoru Core i7, dedikovanou grafickou kartou NVIDIA, Wi-Fi 6 a 1TB úložištěm.

ASUS uvedl na český trh model Zenbook 14X OLED (UX5400), tenký a lehký  notebook s úhlopříčkou displeje 14 palců. Zenbook 14X OLED je vybaven tzv. NanoEdge displejem typu OLED s technologií HDR a rozlišením až 4K. Displej vyniká hlubokou černou barvou a kontrastním poměrem 1 000 000:1. Díky certifikaci PANTONE Validated garantuje obrazovka standardní přesnost barev a disponuje 100% gamutem DCI-P3 pro mimořádně živé barvy. Displej zabírá hned 92 % čelní části notebooku a poskytuje tak zvětšený pracovní prostor.

Obrázek: OLED displeje v noteboocích jako nový standard? ASUS v ČR uvedl prémiový Zenbook 14X OLED

Zenbook 14X OLED je velmi tenký. 16,9 mm tenké šasi ale nezůstalo ochuzeno a obsahuje kompletní sadu vstupních a výstupních konektorů. Nechybí tradiční USB-A, dva porty USB-C podporující rozhraní Thunderbolt 4, standardní HDMI, slot pro microSD kartu a 3,5 audio jack. Foto: Se souhlasem společnosti ASUS

Výrobce sáhl po procesoru Intel Core i7 11. generace a GPU NVIDIA GeForce MX450 pro lepší grafický výkon. Bezdrátové připojení Intel WiFi 6 vylepšuje technologie ASUS WiFi Master Premium, která obsahuje funkce ASUS WiFi Stabilizer pro snížení interference a ASUS WiFi SmartConnect pro stabilizaci bezdrátového připojení. 

OLED panely jako nový standard?

Jak už padlo v úvodu, Zenbook 14X OLED je vybaven 4K OLED HDR NanoEdge displejem. Displej s tenkým rámečkem má poměr stran 16:10, který poskytuje o 18 % větší vizuální pracovní prostor než standardní displej s poměrem stran 16:9.

ASUS u své poslední generace notebooků čím dál více využívá OLED panelů. Při testování jednoho z modelů nás překvapila právě kvalita displeje a podání černé barvy. Je to až zvláštní pocit, když už menu ve Windows nejsou šedivá, ale doopravdy černá. Může za to fakt, že podsvícený není panel jako celek, ale svítí každý jednotlivý pixel. Pro milovníky tmavých režimů jde o ideální řešení.

OLED displeje při využití tmavých motivů šetří energii. Vyšší obrazovka umožňuje uživateli mj. vidět větší část webové stránky nebo dokumentu, aniž by musel rolovat nahoru nebo dolů, takže je ideální pro čtení, psaní nebo kódování. Foto: Se souhlasem společnosti ASUS

Dostatek výkonu nejen na práci

Zenbook 14X OLED na český trh míří ve dvojici variant. Vyšší je vybavena procesorem Intel Core i7-1165G7 11. generace, 16 GB RAM a samostatnou grafikou NVIDIA GeForce MX450. Milým překvapením je použití 1TB PCIe 3.0 x4 M.2 SSD a gigabitové Intel WiFi 6 (802.11ax), díky čemuž by mělo být načítání aplikací a webových stránek bleskové.

Výkonnější hardware je třeba efektivně chladit. Výrobce nasadil technologii Intelligent Performance Technology (AIPT) vyžívající algoritmy společnosti ASUS v kombinaci s pěti až devíti inteligentními senzory, aerodynamickou konstrukcí ventilátoru IceBlades a 100wattovým napájecím zdrojem. Notebook by tak měl zůstat tišší a výkonnější.

Displej místo touchpadu

ASUS použil panty ErgoLift s rozsahem pohybu až 180°. Druhý displej v podobě touchpadu ScreenPad zvyšuje produktivitu uživatele a přidává zajímavé funkce navíc pro efektivnější práci s operačním systémem i jednotlivými programy. Na první pohled jeho rozhraní připomíná prostředí chytrého telefonu.

Obrázek: OLED displeje v noteboocích jako nový standard? ASUS v ČR uvedl prémiový Zenbook 14X OLED

Displej místo touchpadu? Proč ne, funguje stejně a přidává funkce navíc. Foto: Se souhlasem společnosti ASUS

Zenbook 14X OLED má také snímač otisků prstů, který je chytře umístěn v zapínacím tlačítku. Díky tomu se lze snadno přihlašovat jedním dotykem pomocí funkce Windows Hello. Cena startuje na 35 000 Kč, vybavenější model vyjde na 41 000 Kč s DPH.

Obrázek: Xiaomi Robot Vacuum X10+ je inteligentní robotický vysavač, který vydrhne podlahy a sám se vyčistí
Xiaomi Robot Vacuum X10+ je inteligentní robotický vysavač, který vydrhne podlahy a sám se vyčistí
Obrázek: Recenze elektrické koloběžky Vsett 10+: Dva motory hravě zvládnou i 70 km/h
Recenze elektrické koloběžky Vsett 10+: Dva motory hravě zvládnou i 70 km/h
Obrázek: Ford přechází na Tesla konektor: Začíná nová éra v dobíjení elektromobilů?
Ford přechází na Tesla konektor: Začíná nová éra v dobíjení elektromobilů?
Obrázek: Novinky ze světa AI #4: Posílení 5G sítí, průzkum podvědomí či umělá inteligence ve Windows
Novinky ze světa AI #4: Posílení 5G sítí, průzkum podvědomí či umělá inteligence ve Windows
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Tajemství úspěchu na Twitteru: Zdrojové kódy odhalily, jaké příspěvky jsou algoritmem zvýhodněny
Tajemství úspěchu na Twitteru: Zdrojové kódy odhalily, jaké příspěvky jsou algoritmem zvýhodněny