Oči k nebi: Večer nad ČR vyvrcholí vesmírná podívaná v podobě meteorického roje Tauridy

Milovníci noční oblohy mají letos žně. Dnes v noci nás čeká vrchol jednoho z nejzajímavějších meteorických rojů roku – Jižních Taurid. Přestože není nejintenzivnější co do počtu, nabízí jedinečnou podívanou v podobě jasných „padajících hvězd“ – barevných bolidů.

Podmínky pro pozorování jsou letos velmi příznivé. Měsíc je v těchto dnech ve fázi dorůstajícího srpku a osvětluje oblohu pouze z 9 procent. V případě, že to nepokazí oblačnost, budou meteory na tmavé obloze dobře viditelné.

Obrázek: Oči k nebi: Večer nad ČR vyvrcholí vesmírná podívaná v podobě meteorického roje Tauridy

Zbytky komety procházející atmosférou dokáží vytvořit fantastickou podívanou. Foto: Se souhlasem NASA

Jižní Tauridy můžeme pozorovat od konce září až do začátku prosince. Jejich aktivita je, na rozdíl od jiných rojů, poměrně stabilní. V průměru můžeme spatřit pouze kolem 10 meteorů za hodinu. Co je však výjimečné, je častý výskyt velmi jasných meteorů – takzvaných bolidů.

Za Tauridy vděčíme kometě 2P/Encke. Země při oběhu kolem Slunce každoročně prochází pásem materiálu, který tato kometa zanechala ve vesmíru. Když částice prachu narazí do naší atmosféry rychlostí až 105 000 km/h, shoří a vytvoří světelný záblesk a dráhu viditelnou na obloze.

Kde a jak „padající hvězdy“ sledovat?

Nejlepší čas pro pozorování nastane kolem půlnoci. Výhodou je, že roj bývá viditelný prakticky kdekoli na Zemi kromě jižního pólu. Pro pozorovatele na území ČR je důležité najít místo co nejdále od městského osvětlení, s čímž poradí, podobně jako u jiných pozorovatelných vesmírných jevů, mapy světelného znečištění.

Meteory budou vylétávat ze směru souhvězdí Býka (Taurus), které najdeme na východní obloze krátce po setmění. Kolem půlnoci bude souhvězdí vysoko na obloze. Při orientaci mohou pomoci planety Mars a Jupiter, které se nachází poblíž a jsou nyní velmi jasné. Pomoci dokáže, stejně jako při hledání komet a dalších těles mobilní aplikace.

Pro úspěšné pozorování není potřeba žádné speciální vybavení. Důležité je najít tmavé místo s dobrým výhledem na oblohu – ideální jsou kopce nebo otevřená prostranství. Nezapomeňte v těchto dnech také na teplé oblečení a deku. Užitečná může být v terénu i čelovka s červeným světlem, které neoslňuje. Zkuste před pozorováním oblohy také příliš nekoukat do telefonu. Oči si zvyknou a usnadní vám to sledování noční oblohy.

Pokud by vám dnešní maximum aktivity uniklo, nezoufejte. Již příští týden, v noci z 11. na 12. listopadu, nás čeká maximum Severních Taurid. Ty však letos budou znevýhodněny jasným Měsícem. I když byl letošek na podobné jevy díky kometě a Perseidům bohatý, nezapomeňte dnes večer zvednout oči k nebi. Možná spatříte nejkrásnější vesmírný ohňostroj roku.

Zdroj: 1, 2, 3

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Fokker Dr.I slaví 108 let: Legendární trojplošník Rudého barona ovládl vzdušné souboje první světové války
Obrázek: Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší