Žijeme v Matrixu? Vědci odhalili, jak z případné simulace uniknout

Řada lidí napříč laickou i odbornou veřejností zastává názor, že život, jak jej známe, je pouze produktem řízené počítačové simulace. Pokud tomu tak skutečně je, existuje z této umělé reality cesta ven? Nejnovější výzkumy ukazují, že ano.

Je to již téměř 25 let, co svět poprvé ohromila myšlenka počítačem řízené reality, kterou ve svém příběhu představil kultovní filmový snímek Matrix. Vědci se od té doby snaží potvrdit či vyvrátit nejrůznější teorie o tom, zdali by tento scénář mohl být skutečností. A připustíme-li alespoň v rámci filozofických úvah na chvíli možnost, že bychom v takové simulaci skutečně žili, měli bychom vůbec reálně šanci na to přijít, případně pak tuto virtuální realitu opustit?

Obrázek: Žijeme v Matrixu? Vědci odhalili, jak z případné simulace uniknout

Teorie umělé reality fascinuje vědce již od počátku zrodu technologií, v posledních letech se však objevují komplexní analýzy této hypotézy. Zdroj: Freepik

Skutečnost či simulace? Podle analýzy jsou šance téměř vyrovnané

V roce 2020 se astronom David Kipping pokusil určit pravděpodobnost, s jakou je myšlenka počítačem řízené umělé reality vůbec skutečná. Analýzy zahrnovaly vyhodnocení několika různých dilemat, které byly seřazeny na základě určitých priorit. Výsledek studie poněkud překvapivě určil, že šance jsou prakticky 50:50, přičemž pomineme-li zaokrouhlení, je jazýček vah pravděpodobnosti nakloněn o něco blíže tomu, že život, jaký známe a jaký žijeme, je možnou jedinou realitou. Co když je ale vše jinak?

Je možné se ze simulace odpojit a opustit ji?

Na otázky ohledně případného úniku z počítačové simulace se nedávno pokusil zodpovědět uznávaný vědec a autor řady odborných publikací Roman Vladimirovič Yampolskiy. Ten na konci roku 2022 zveřejnil vlastní analýzu, ve které se snaží představit lidstvu jeho možnosti.

Yampolskiy se ve své studii opírá o skutečné případy – od skutečných útoků hackerů až po příběhy ve videohrách – a zkouší tak představit model takové simulace. Ten pak prokládá sérií únikových plánů, které vychází z úvah jiných odborníků, kteří se myšlenkou umělé reality v minulosti zabývali.

Obrázek: Žijeme v Matrixu? Vědci odhalili, jak z případné simulace uniknout

Je možné, aby byl svět, jak jej známe, pouze výplodem něčí fantazie? Zdroj: Freepik

Jednou z možností, jak prorazit pomyslnou bariéru takové simulace, by tedy mohlo být vytvoření matematicko-fyzikálního paradoxu, který by realitu projektující počítač neměl šanci vyřešit. Další variantou, která by přicházela v úvahu, je pak jakási analogie k DDoS útoku, tedy přetížení výpočetní kapacity simulátoru. Podle Yampolského by takový nápor mohlo vyvolat například globální pozastavení veškeré lidské činnosti a její následné nastartování v plné síle. Studie se také zabývá myšlenkou, zdali by samotné vědomí o existenci simulace nemohlo projekci narušit, nicméně Yampolskij tvrdí, že by se tak nestalo.

Výzkum stále pokračuje

Pokud bychom někdy v budoucnu skutečně přišli s důkazem o existenci simulace takovýchto rozměrů, pochopitelně se nabízí polemizovat o tom, zdali bychom ji vůbec chtěli opustit. I této problematice se výše uvedená studie věnuje se závěrem, že po opuštění této umělé reality by lidstvo mohlo získat přístup ke znalostem a vědomostem, o jejichž existenci dosud nemělo tušení. Zároveň by pak toto odhalení poskytlo prostor pro další úvahy.

Obrázek: Žijeme v Matrixu? Vědci odhalili, jak z případné simulace uniknout

Studie z roku 2022 předkládá odpovědi na otázku, jak z případné simulace uniknout. Zdroj: Freepik

Otázka toho, zda může či nemůže náš život být pouze výplodem pomyslné fantazie nějakého počítače, příp. jiné formy inteligence, bude společností rezonovat ještě dlouho. Dosavadní technologie nám zatím neumožňují přijít s jednoznačným řešením. Přesto však samo bádání v této oblasti přináší vědě řadu poznatků a otevírá nové možnosti pro lepší pochopení toho, jak by takový Matrix mohl fungovat i v reálném světě.

Zdroje: 1, 2, 3, 4

12 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
EvaJasmini

A umí autor příspěvku počítat? „Je to již téměř 15 let“… Matrix vyšel v roce 1999, to je dost základní matematika. Tupě kopírovat cizí texty je občas dost dvojsečný.

Neo

Tvorba paradoxu uváděním fake dat evidentně nefunguje ???

Roman

A vy umíte číst?Autor psal 25 let?

Miloš

A vy číst umíte? Nebo jste si nevšiml odpovědi autora článku?
Mimochodem, za otazníkem před další větou dělejte mezeru, jak vás to učili na základní škole.

Jokr

Správně je „zdali“.

Radek

Proč tak složitě? Pokud je realita produktem našich mozků, dejte si ayahuascu nebo „žábu“, změňte si vnímání, „rozhoďte si sandál“ a pak se vraťte a pište zas o tom, co bylo, když bylo jen „víc propojíno“ než nám běžné myšlení a vnímání umožňuje…Už jen toto biologické nahlédnutí za oponu může… Číst více »

Morfeus

Přidám se k hnidopichů, ale spíš ze srandy než že bych chtěl kritizovat autora článku.V téhle větě mi chybí slovo uvedené v uvozovkách: V roce 2020 se astronom David Kipping „pokusil“ určit pravděpodobnost… Myslíte si že to co dýcháme je vzduch. A chutná to kuře doopravdy jako kuře a nebo to… Číst více »

Michal

Jó no, jediný únik z této reality je skok z nějaké výškové budovy, jako bylo ve filmu 😀

Lila

A pochopí autor, že jsou mnozí, kteří už z Matrixu vyšly a nepotřebují k tomu matiku a vzorecky? Vše je pomíjivé- lidská činnost i ta věda. Nejvyšší Skutečnost ale zůstává.

Klíčník

Už to nehulte

Obrázek: Menší než nehet, větší než pevný disk: Nové paměťové karty SanDisk mají extrémní kapacitu až 2 TB
Menší než nehet, větší než pevný disk: Nové paměťové karty SanDisk mají extrémní kapacitu až 2 TB
Obrázek: Robotický vysavač SwitchBot S10 si dokáže sám doplnit vodu a doveze ji i do zvlhčovače vzduchu
Robotický vysavač SwitchBot S10 si dokáže sám doplnit vodu a doveze ji i do zvlhčovače vzduchu
Obrázek: Budoucnost robotických vysavačů podle Dreame: Vysouvací mopy, vyjíždění do schodů a dokovací stanice napojená na odpady
Budoucnost robotických vysavačů podle Dreame: Vysouvací mopy, vyjíždění do schodů a dokovací stanice napojená na odpady
Obrázek: Vědci našli lék na jizvy: Klíčem k jejich léčbě může být parazitický červ
Vědci našli lék na jizvy: Klíčem k jejich léčbě může být parazitický červ
Obrázek: Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Obrázek: Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu
Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu