To nejzajímavější ze světa vědy a technologií: O čem jsme v roce 2018 psali?

Nový rok je na obzoru a spolu s ním končí to staré a začíná to nové. To samé platí i ve světě technologií: zdánlivě nedávné novinky a zprávy se stávají minulostí a otevírají cestu dalším. Podívejte se nyní s námi na některé z událostí, vědeckých objevů a produktů, které nás v redakci zaujaly nejvíce.

Nebudeme vás napínat: poohlédneme se zpět za dobýváním vesmíru, nejmodernějšími technologiemi, vědeckými objevy i zajímavými produkty.

Asteroidy a fotografie z Marsu

Kráter vzniklý po dopadu kilometrového asteroidu v dnešním Grónsku je fascinující hlavně tím, že byl objeven jen velice nedávno a jde o první velký kráter objevený pod kontinentálním ledovcem. Velikostí přibližně odpovídá rozloze Paříže a patří mezi ty vůbec největší impaktní krátery, jaké můžeme na naší planetě pozorovat.


Mars Panorama – Curiosity: Den 2082. Zdroj: 360cities.net

Od kráterů vzniklých dopadem asteroidu se přesuňme rovnou do tajemných hlubin vesmíru. 360stupňové fotografie Marsu od sondy Curiosity nás nepřestávají fascinovat: jsou krásné, cizokrajné, a ve své podstatě jsou úžasným důkazem technologického pokroku celého lidstva. Snad jen škoda, že na Měsíc už dlouho nestanula lidská noha; sen o dobytí Marsu je totiž ještě mnoho desítek let vzdálený. I když, jak se ukázalo teprve před krátkou dobou, i na Měsíc se člověk nakonec možná znovu podívá, a zřejmě opět díky NASA.

Konec vesmíru? Doufejme, že nikoliv, zatím tu máme ohebné displeje

Zůstaňme ještě chvíli u vesmíru. Zprávy o Higgsově bosonu, „božskou částici“, která by v případě destabilizace mohla vyvolat další velký třesk, který by ukončil existenci vesmíru tak, jak jej známe, nás stále poněkud vyvádí z míry. Ostatně, obdobnou myšlenku připouštěl i Stephen Hawking, jehož letošnímu úmrtí jsme věnovali prostor: konec konců, fyziků jeho kalibru se mnoho nerodí a za svůj nelehký život dokázal skutečně mnohé.

Obrázek: To nejzajímavější ze světa vědy a technologií: O čem jsme v roce 2018 psali?

Ale pryč už od vesmíru! Mezi produkty nás asi nejvíce fascinovaly ohebné displeje, které slibují LG, Samsung i čínské značky jakou Rouyu. Pokud se osvědčí, uvidíme druhou smartphonovou revoluci: pokud ne, alespoň se prošlape další slepá cestička, která dá vzniknout novým technologiím. V odlišném duchu nás zaujal minipočítač o velikosti kreditní karty La Frite: Miniaturní, ale plnohodnotné zařízení za několik stovek korun nepřestává udivovat, na jak malý prostor lze skutečný počítač vtěsnat.

Kvantový svět a vojenské pokroky

Místo jsme samozřejmě věnovali také kvantové mechanice a biologii. Kvantový svět je natolik odlišný a pro lidskou mysl těžko pochopitelný, že při schopnosti jej využít ve formě kvantových počítačů by mohl zcela proměnit informační technologie, založené na bitech – jedničkách a nulách. Qubity, které využívají kvantové technologie, jsou totiž daleko komplexnější. Schrödingerova bakterie nám pomáhá posouvat znalosti tajemného kvantového světa vpřed.

Obrázek: To nejzajímavější ze světa vědy a technologií: O čem jsme v roce 2018 psali?

A konečně, vynechat nemůžeme ani tématiku vojenství. Je smutným faktem, že právě armáda velmi často hnala kupředu technologický vývoj a mnohé výdobytky moderní civilizace bychom měli buď později, nebo vůbec; však i vesmírné závody a první člověk na Měsíci byly produktem studené války – která sice ve vojenský konflikt nepřerostla, ale chybělo jen opravdu málo.

Rok 2018 byl technologií plný a spoustu jsme toho nezmínili: kryptoměny, blockchain, autonomní vozy, rozhraní mozek-počítač, virtuální asistenty a mnoho různých produktů. O to více se těšíme na rok příští a věříme, že pro vás najdeme ještě zajímavější novinky z říše vědy a technologií.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Obrázek: OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
Obrázek: Televizi velkou přes celou stěnu už koupíte za 17 000 korun: TV od Xiaomi lákají na velikost i lákavé slevy
Televizi velkou přes celou stěnu už koupíte za 17 000 korun: TV od Xiaomi lákají na velikost i lákavé slevy
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší